Kadın Güzellik Algoritması

Gece Gündüz
A A

Kadın Güzellik Algoritması

Bu başlık altında yazılabilecek hatta okunabilecek bütün algoritmaların, okuyucu tarafından biraz da olsa “sıkıcı” ve “sıradan” olacağı ya da olabileceği açısından eleştirilmesi, şu soruyu sormamız gerektiğinin kanıtıdır; Okuyucumuz ve toplum, neden “erkek ve yakışıklılık” başlığıyla daha çok karşılaşmamıştır?

Patronunun, eşinin, arkadaşının hatta ailelerin bile kadınlardan beklediği uygun norma sahip olabilmeleri için aranan tek nitelik güzelliktir. Sahip olduğun nice şey, okuldaki ortalaman, bir enstrüman çalman, dünyadaki et tüketiminin sebep olduğu küresel ısınma hakkındaki düşüncelerin, başarılı bir kariyere sahip olman… Sadece “güzel” olursan takdir edilecek ve kolektif toplum tarafından kabul görülmeye değer olacaksındır. Hiç kimseye güzellik borcun olmadığını bildiğin halde; bir duruşmaya giderken, erkek meslektaşının tıraşı, saç kesimi ve kişisel hijyeni dışında kimse göz altı morlukları ya da siyah noktaları için, sözlü olmasa da bilinçsel bir “cık cık”lama bile yapmayacaktır. İşin ilginç yanı ise; senin bunu bilmene rağmen lüks kozmetik mağazalarındaki son indirimi kaçırmayıp, aldıklarını sepetine çoktan koymuş olmandır.

İncelememiz gereken başlıklar burada çoğalmaktadır.

1) Toplum kadını güçlü ve mükemmel gözükmeye zorlasa da; kadının da kendi hayatından sorumlu olduğu bilincinin fark edilmemesi ve bir kurtarıcı beklenmesi.

2) 21. yüzyıl kadınlarının içinde bulundukları “Seks iyi satar” mega makine anlayışına itaat etmeleri veya itaat eden kadınlardan hoşlanan erkeklerle birlikte olmasıdır. Simone de Beauvoir’nında dediği gibi:

“Yarı suç ortağı, yarı kurban… Herkes gibi”

1800’lerde bel fıtığı oluşsa bile korse takmaya zorlanan kadınların 2017 de mükemmel Selfie’ye ulaşmak için cildine alerjik reaksiyon gösteren bir fondöteni kullanması, uygarlaşmanın tarihle değil insanlıkla evrimleşeceğini gösteriyor.

“Bu algı ne zaman değişir, nasıl değişir?” demekten çok kendimize bakıp “Ben bu algıyı nasıl değiştiririm?” dememiz gereken bir konu daha…

Zeynep Kabadayı

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...