Odamdaki Hayalet Arkadaşım (OHA)

Gece Gündüz
A A

Ailemden ayrı bir evde yaşamak için çok çabaladım. Özgürlüğüme düşkün ve hırslı biriyimdir. Üniversiteye yeni başladım. Ailemle birlikte olduğum sürece istediğim gibi hareket edemeyeceğimi biliyordum. İlk zamanlar bu fikrime karşı çıkmış olsalar da sonunda bana hak verdiler. Eh, sonunda yeni bir eve çıktım, her şey istediğim gibi gidiyor. Bir yandan okula giderken bir yandan da ihtiyaçlarımı karşılamak için çalışmak zorundayım ama olsun. En azından neler yapacağıma, saat kaçta yatacağıma, abur cubur yiyor olmama kimse karışamıyor. Ailemden ayrı bir eve çıktığım için bazı zamanlar pişman olsam da hâlimden memnunum.

Yine okul ve iş yoğunluğunun ardından evime geldim. Normalde bir şeyler atıştırıp uykum gelinceye kadar internetteki kısa filmleri izleyerek zaman geçiririm. Bugün çok yoruldum. Hiçbir şey yapmadan doğruca odama gidip yatağıma uzandım. Tam uyumakla uyumamak arasındayken diğer odalardan rahatsız edici şekilde sesler gelmeye başladı. Yorgun olduğum için yatağımdan kalkmaya üşendim. Bir süre sonra uyumuşum zaten. Ertesi gün her şey yine tüm yoğunluğa rağmen bitti ve yine evime geldim. Elimi yüzümü yıkamak üzere banyoya girdim. Yüzümü yıkadıktan sonra başımı kaldırıp aynaya baktığım sırada arkamda bir hayaletin korkutucu bir şekilde bana baktığını fark ettim. Yorgun olduğum için sürekli buna benzer hayaller görüyordum ama sanırım bu gerçekti. Hayalet beni korkutmak için yüz ifadesini sürekli değiştiriyordu ama hiç etkilenmedim. Ciddi tavrımı bozmadan hayaletin ne yapmak istediğini izleyerek anlamaya çalıştım. Başaramadım. Zaten insanlar hayaletlerden neden korkar ki? O an bunu sorgulamaya başladım. Kendi kendime sorular sorup cevaplar verdim. Hatta bazı anlarda kendi kendime zor sorular sorduğum için soğuk terler döktüm. Sonra dönüp aynaya baktım. Arkamdaki hayaletin hâlâ beni korkutmak için şekilden şekle girdiğini gördüm. Açıkça söylemek gerekirse çok sinirlendim. Yarın okul var, okuldan sonra işe gitmem gerekiyor; içerisinde bulunduğum durum beni çok rahatsız etmişti. Birden dişlerimi sıkarak kaşlarımı çattım, yumruğumu havaya kaldırarak hayalete döndüm:

– Günlerdir senin yüzünden uyuyamıyorum! Hem okula gidiyorum, hem de işe gidiyorum. Senin saçmalıklarını çekmek zorunda mıyım? Korkunç bile değilsin. Hayaletsen hayaletliğini bil!

+ Özür dilerim, eğlenecek birini arıyordum. Ben bu evin eski sahibiyim. Öldükten sonra ailem evi kiraya verip başka bir yere taşındı ve ben de burada doğduğum, hayatım boyunca burada yaşadığım için takılı kaldım. Senden önceki kiracıyla bayağı eğlendim. Çünkü o çok korkak biriydi. O gittikten sonra bu eve aylarca kiracı gelmedi. Sıkıntıdan patlamak üzereyken eve yeni kiracı olarak sen geldin. Ve ben de…

– Kes ulan! Ne anlatıyorsun sen arkadaşım? Ne yani, eve taşındığımdan beri benimle birlikte bu evde miydin?

+ Evet.

– Yani beni izliyordun?

+ Evet.

– Kaybolan pizza dilimleri?

+ Evet, ben yedim.

– Buzdolabındaki biraların kaybolması?

+ Evet, ben içtim.

– Ütülü olarak dolaba koyduğum gömleklerimin akşam baktığımda kırışık çıkması?

+ Hah, onu şöyle anlatayım. Sen yokken evde diğer hayalet kızlarla parti yapıyoruz. Şık görünmek için de senin kıyafetlerini kullanıyorum. Tarzını çok sevdim dostum!

(Genç adam sinirden deliye dönmek üzereydi)

– Ulan ben ailemden ayrı eve çıkmışım, okul yoğunluğu yetmezmiş gibi bir de para kazanmak için çalışıyorum. Evin kirasını, elektrik, su, telefon ve internet faturalarını tek başıma ödüyorum. Dolaba yiyecek içecek koyuyorum ama sen hiçbir şey yapmadan bu evde gizlice benimle birlikte yaşadığını söylüyorsun!

+ Ya aslına bakarsan ilk geldiğin gün seninle tanışmayı düşünmüştüm ama huyum kurusun ki biraz çekingen bir hayaletim.

– Bana masal anlatma arkadaşım! Hayalet, Zombi veya vampir… Ne olursan ol, umurumda bile değil. Madem burada benimle birlikte yaşıyorsun o zaman her şeye ortak olacaksın! Dökül bakalım şimdi parayı!

+ Hey hey hey… Sakin ol dostum. Bir yolunu buluruz, merak etme.

– Ne yani kabul ediyor musun ev masraflarına ortak olmayı?

+ Evet, tabii, neden olmasın? Ayrı eve çıkmak için ne kadar çabaladığını biliyorum.

– İşe bak, oda arkadaşım bir hayalet. Faturaları ve taksitleri geciktirirsen bozuşuruz!

+ Şşş… Arkadaşlığımızın şerefine içelim mi bugün?

– Olur.

+ Şimdi bunları anlatsam kimse inanmaz.

– Boş ver. Ben sana inanıyorum.

Umut Çanak

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...