Kurt Yiyen Kırmızı Başlıklı Kız

Gece Gündüz
A A

Giriş
Bu masal çocuklar için değil büyükler için yazılmıştır. Küfür, argo kelime ve şiddet içeriklidir. Masallar, öğüt veren edebi bir türdür. Bu masal ise “Ağaç yaş iken eğilir.” sözünü ilk kez duyan büyük çocuklar için büyük bir özen ve tedirginlikle yazılmıştır.

Günümüzden çok da uzak olmayan zamanın birinde veya ikisinde, hatta vazgeçtim üçünde bir aile yaşarmış. Bu ailenin bir de küçük kızı varmış. Küçük kız son zamanlarda çok popüler olan ve internetten indirimle aldığı kırmızı bir başlık takıyormuş. Okuldan eve, evden okula giden standart özelliklerde ergen bir öğrenciymiş. Hayal kurmak ve kendi kendine “Nah olur” cevabını duymak en büyük hobisiymiş. Çok egoist biri olduğundan çevresinde hiç arkadaşı yokmuş. Kendisini hep diğerlerinden üstün görüyormuş. Ne zaman dışarıya çıksa birilerini sürekli eleştiriyormuş. Kırmızı Başlıklı Kız’ın tek eğlencesi buymuş. Hayatta en çok sevdiği kişi ise büyükannesiymiş. Babaanne, şehir hayatından bıktığı için ormandaki evinde yalnız başına yaşıyormuş. Çok sıkıldığı zamanlarda huzur evindeki kankalarını ve internet ortamında tanıştığı arkadaşlarını çağırıp sabahlara kadar parti yapıyormuş. Yaşlarına başlarına bakmayan ve ölmeyi unutan bu yaşlı çocuklar eğlenmeyi çok iyi biliyorlarmış. Kırmızı Başlıklı Kız için ise hiçbir şey yolunda gitmiyormuş. Anne babasıyla olan iletişimi iyi değilmiş. Çünkü Kırmızı Başlıklı Kız, babaannesinin de kendileriyle birlikte yaşamasını istiyormuş fakat ailesi istemiyormuş. Bunun nedeni babaannesinin biraz çılgın olmasıymış. Aslında önceleri hep birlikte yaşıyorlarmış. Babaannesinin yoldan geçen taş gibi adamlara sarkıntılık etmesi, geceleri uykusuz kaldığında pizza sipariş etmesi, evde kimse yokken partiler düzenlemesi ve son ses müzik dinlemesi apartmandakileri rahatsız ettiği için şikayetçi olmuşlar. En sonunda da babaanneyi ormana göndermişler. “Belki düzelir.” diye umdukları babaanne, ormandaki evine yerleştikten sonra daha da değişmiş. Her gününü çılgınlar gibi eğlenerek geçiriyormuş. Kırmızı Başlıklı Kız arada sırada yemek götürme bahanesiyle babaannesinin yanına gidip birlikte ortamlara akıyorlarmış.

Kırmızı Başlıklı Kız günlerden bir gün babaannesine sürpriz yapmak istemiş. İnternetten izlediği pasta tariflerini tek tek hazırlamış. Sepetine Cheesecake, Tiramisu, Trileçe ve fıstıklı pasta koyarak yola çıkmış. Yol boyunca gördüğü herkese laf sokuşturmuş. Ormana geldiğinde kendisine doğru seke seke yaklaşan bir kurt görmüş. Kurt, Kırmızı Başlıklı Kız’ın yanına yaklaşıp, “Pardon küçüğüm, yanlış anlama dilenci değilim. Bana biraz para verir misin? Metrobüsle karşıya geçeceğim ama hiç param yok.” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız, “Sana neden yardım edeyim ki?” diye sormuş. Kurt, “Seni birkaç kere babaannenin partisinde görmüştüm. Durumunuzun çok iyi olduğunu biliyorum. Senden sadece yol parası istiyorum.” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız kurda şöyle bir bakmış ve çok üzülmüş. Neredeyse ağlayacak gibi olmuş, “Tabii ki sana yardım edeceğim.” demiş. Titreye titreye elini cebine koymuş. Kurt kendisine para vereceğini düşündüğü için çok mutlu olmuş. Sonra Kırmızı Başlıklı Kız elini cebinden bir anda çıkartıp orta parmağını göstermiş. Kurt şaşırmış. Göz göze gelip bir süre öylece durmuşlar. Daha sonra Kırmızı Başlıklı Kız orta parmağını göstererek kurdun etrafında dans etmeye başlamış. “Aldın mı kurtçuk?” diyerek dalga geçmiş. Kurt gerçekten zor durumdaymış. Kırmızı Başlıklı Kız’ın bu davranışını görmezden gelmiş. Şansını bir kez daha deneyerek “Lütfen bana yardım et, zor durumda olmasam istemezdim.” diye yalvarmış. Kırmızı Başlıklı Kız kurda “Elin ayağın tutuyor, git kendine iş bul kuçu kuçu!” demiş. Kurt ne diyeceğini bilememiş. Yaşlı gözlerle Kırmızı Başlıklı Kız’a bakmış. Kendisine nedensiz yere bu kadar kötü davranılması kurdun kalbini paramparça etmiş. Kurt, “Bari yiyecek sepetinden birkaç lokma yiyecek ver.” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız alaylı ve umursamaz bir tavırla “Yahu sen ne yüzsüz bir itsin, defol git başımdan kuçu kuçu!” diyerek yoluna devam etmiş. Kırmızı Başlıklı Kız’ın son sözleri kurdu çok sinirlendirmiş. Kırmızı Başlıklı Kız’ın arkasından “Sen görürsün orospu!” diye bağırmış. Öfke, kurdu deliye döndürmüş. Kırmızı Başlıklı Kız’dan ne olursa olsun intikam almak istiyormuş.

Kırmızı Başlıklı kız şarkılar söyleyerek babaannesinin evine doğru ilerlemeye devam ediyormuş. Kurt ne yapacağını düşünürken aklına Kırmızı Başlıklı Kız’ın babaannesi gelmiş. Şımarık kızın ormanda olduğuna göre muhtemelen babaannesine gideceğini düşünmüş. Koşarak Kırmızı Başlıklı Kız’la arasındaki mesafeyi azaltmış ve onun önüne geçmiş. Kırmızı Başlıklı Kız olanlardan habersiz yoluna devam ediyormuş. Kurt sonunda babaannenin evine gelmiş. Bahçe kapısından içeriye girmiş. Pencereden gizlice izlemeye başlamış. Evden kulakları rahatsız edecek derecede yüksek müzik sesleri geliyormuş. Babaanne partiye erken başlamış anlaşılan. Kurt arka kapının açık olduğunu görüp sessizce eve dalmış. Babaanneyi amuda kalkmış şekilde Twerk yaparken görmüş; görmez olaymış! Kurt ölmeyi unutan kadının mutluluğuyla kendi mutsuzluğunu karşılaştırmış. Mutlu olmak için elinden gelen her şeyi yapmış ama insanlar ona hep kötü davranmış. Şimdiye kadar kendisine yapılan tüm haksızlıkları gözünden önüne getirip cinnet geçirmiş. Eline aldığı Laptop’ı bir anda babaannenin kafasına geçirmiş. Babaanne yığılıp yere düşmüş. Zorlukla yüzünü dönüp bir şeyler söylemeye çalışmış. Kurda bakıp “Bunu bana neden yaptın?” demiş. Kurt, “Mutlu insanları sevmem. Canlarını yakmak için bahane ararım.” demiş. Laptop’ı bu kez daha sert bir biçimde vurmaya başlamış. Zavallı babaanne neye uğradığını şaşırarak acı dolu çığlıklar atmış. Kurt, kadının kafasını ezdikçe daha da mutlu oluyormuş. Yüksek seste çalan müziğin sesi kadının çığlıklarının duyulmasını engelliyormuş. Bir süre sonra çığlıklar kesilmiş. Kurt aynı şeyi Kırmızı Başlıklı Kız’a da yapıp intikamını almak için hemen ortalığı temizleyip toplamaya başlamış. Sonra da Kırmızı Başlıklı Kız’ı kandırmak için babaannenin kıyafetlerini giymiş. Kırmızı Başlıklı Kız nihayet babaannesinin evine ulaşmış. Kapı aralıkmış. Evden müzik sesleri geliyormuş. Partinin başladığını düşünerek mutlu bir şekilde içeriye adımını atmış. “Babaanneciğim… Nerdesin?” diye seslenmiş. Yatak odasından garip sesler geliyormuş. Kırmızı Başlıklı Kız oraya doğru yönelmiş. Babaannesini hasta bir vaziyette yattığını görünce çok korkmuş. Koşarak babaannesinin yanına gelmiş. Kırmızı Başlıklı Kız, kurdun kılık değiştirerek babaannesinin kıyafetlerini giydiğini anlayamamış. Kırmızı Başlıklı Kız, “Yorgun görünüyorsun. Benden yapmamı istediğin bir şey var mı babaanneciğim?” diye sormuş. Kurt, “Geçen geceki partiden sonra buzlu Milkshake ve dondurma yemiştim, biraz üşütmüşüm yavrucuğum.” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız, babaannesinin sesinden şüphelenmiş. Yatağa biraz daha yaklaşmış…

Kırmızı Başlıklı Kız: “Gözlerin neden bu kadar büyük babaanneciğim?” diye sormuş.

Kurt: “Seni daha iyi görebilmek için küçüğüm.” diye cevap vermiş.

Kırmızı Başlıklı Kız: “Kulakların niye bu kadar büyük babaanneciğim?” diye sormuş.

Kurt: “Seni daha iyi duyabilmek için küçüğüm.” demiş.

Kırmızı Başlıklı Kız: “Ohaaa! Popon niye bu kadar büyük büyükanneciğim?” diye sormuş.

Kurt: “Tuvalette daha rahat… Seni terbiyesiz. Bir de şaka yapıyorsun, hır hırhır.” deyip gülümsemiş.

Kırmızı Başlıklı Kız: “Son bir soru daha sormak istiyorum.” demiş.

Kurt: “Sor bakalım anam.” demiş.

Kırmızı Başlıklı Kız: “Ağzın neden bu kadar büyük babaanneciğim?” diye sormuş.

Kurt:”Seni daha rahat yiyebilmek için orospu!” deyip yataktan fırladığı gibi Kırmızı Başlıklı Kız’ı omzundan ısırmış.

Kırmızı Başlıklı Kız acı içinde bağırmaya başlamış. Eline geçirdiği bereket tanrısı heykelciğini kurdun kafasına geçirmiş. Kurt dengesini kaybedip yere düşerken kafası sehpanın köşesine çarpmış. Kısa süreliğine baygınlık geçirmiş. Kırmızı Başlıklı Kız büyük bir tedirginlik içerisinde babaannesini aramaya başlamış. Kurt yavaş yavaş kendine geldiğinde kızın bir şeyler aradığını görünce “Babaannen şu anda midemde.” diyerek kahkahalar atmış. Kırmızı Başlıklı Kız çok sinirlenmiş. Kurdun hafif baygın oluşundan faydalanıp kuyruğundan tutarak sürüklemeye başlamış. Mutfağa kadar sürüklemiş. Buzdolabının kapağını açıp kurdun kafasını araya sıkıştırmış. Hızlıca buzdolabı kapağını açıp kapatmış. Kurt çok acı çekiyormuş. Kırmızı Başlıklı Kız ise bu durumdan çok zevk alıyormuş. Kurdun kafasına bir kere daha vurup onu bayıltmış. Ellerini kollarını bağlamış. Eline aldığı bıçakla kurdun orasını burasını çizmiş. Birkaç saat geçmiş. Hava iyice kararmış. Kurt yavaş yavaş kendine geldiğinde vücudunun kanadığını fark etmiş. Kırmızı Başlıklı Kız, kurda bakıp “Ben de seni yiyeceğim kuçu kuçu!” diye bağırmış, “Üstelik hiç acele etmeyeceğim. Seni parçalara ayırıp öyle yiyeceğim. Hele bir sabah olsun!” demiş. Kurdun, babaannesine zarar verdiğini düşününce daha çok sinirlenmiş. Sonra dışarıya çıkıp eline bir sopa alarak ateş yakmış. Tam bir çılgına dönen Kırmızı Başlıklı Kız ormana zarar vermeye, etrafı yakıp yıkmaya başlamış. Kurt acı içinde çığlıklar atmaya başlamış. Ormandaki diğer hayvanlardan yardım istemiş. Ağacın dalında duran bir baykuş, Kırmızı Başlıklı Kız’ın yaptıklarını izlemiş. Kurdun yardım çığlıklarını duymuş. Hemen uçarak diğer kurtlara haber vermiş.

Kırmızı Başlıklı Kız ortalığa zarar verdikten sonra eve geri dönmüş. Eline aldığı baltayla sinirli adımlarla kurdun üzerine doğru yürümüş. Baltayı havaya kaldırıp bir anda kurdun kuyruğuna indirmiş. Kuyruğun ucu kopmuş. Kurdun canı acıdığı için daha çok bağırmaya başlamış. Kırmızı Başlıklı Kız baltayı tekrar havaya kaldırmış tam indirecekken diğer kurtlar içeriye girmiş. Kırmızı Başlıklı Kız’ın bacakları titremeye başlamış. Elindeki baltayı bırakmış. Yerde acı içinde kıvranan kurt “Hayırdır orospu, tırstın mı?” demiş. Hayvanlar yerde yatan kurdun iplerini çözüp ayağa kaldırmışlar. Sonra ormandaki diğer tüm hayvanlar da eve doluşmuş. Kurt, “Senden sadece bir yol parası istemiştim. Sen ise benimle dalga geçtin.” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız, “Tamam, sana karşı olan tavrım doğru değildi. Peki ya babaannemin ne suçu vardı? Bana değer veren tek insandı. Onu neden yedin it!” diye bağırmış. Baykuş hemen araya girip “Ulan dişim olsa o yaşlı kadını ben bile kemirirdim. Kadın ormana yerleştiğinden beri huzur diye bir şey kalmadı. Hem yüksek seste müzik dinliyor, hem de düzenlediği partilerle ormanımızı kirletiyordu.” diyerek sözüne devam etmiş. Diğer hayvanlar baykuşun bu sözlerini kafalarını ve kuyruklarını sallayarak onaylamışlar. Kırmızı Başlıklı Kız kimseye çaktırmadan yerdeki baltayı alıp etrafına saldırmaya çalıştığı sırada yılan ayaklarına dolanıp onu yere düşürmüş. Kırmızı Başlıklı Kız, kurttan yardım istemiş. Kurt, “Neden yardım edeyim ki?” demiş. Kırmızı Başlıklı Kız’ı diğer kurtlarla birlikte afiyetle bir güzel yemişler. Kırmızı Başlıklı Kız şımarık ve kibirli olmasının bedelini hayatıyla ödemiş. Daha sonra tüm hayvanlar birlik olup babaannenin evini yıkmışlar. Ortalığa saçılan kalıntıları da ormanın dışına taşımışlar. O günden sonra da bir daha ormana insanların yaklaşıp kendilerini rahatsız etmelerine izin vermemişler.

Gerçek Kırmızı Başlıklı Kız masalındaki saçmalıklar:
1) Ailesinin Kırmızı Başlıklı Kız’ı yalnız başına ormana göndermesi.
2) Kırmızı Başlıklı Kız’ın tanımadığı kişilerle konuşması.
3) Kırmızı Başlıklı Kız’ın babaannesine pasta, çörek, börek vb. gibi yiyecekler götürmesi. Yaşlı bir insana şekerli yiyeceklerin verilmesi zararlı değil miydi anam?
4) Kırmızı Başlıklı Kız’ın kurdun babaannesi olduğuna inanması. Ulan tamam kurt kılık değiştirip babaannenin yerine geçiyor. Peki ya kıllar? Kırmızı Başlıklı Kız hiç mi görmüyor kurdun kıllarını?

Son Sözler…
Kırmızı Başlıklı Kız adlı masal günümüzde çocuklarımıza okunup anlatılıyor. Masalın sonunda kurt, babaanneden sonra Kırmızı Başlıklı Kız’ı da yiyor. Sonra uyumaya başlıyor. Bir süre sonra avcı gelip olanları anlamaya çalışıyor. Kurdun karnından seslerin geldiğini fark ediyor. Kurdun karnını keserek Kırmızı Başlıklı Kızı ve babaannesini çıkartıyor. En sonunda da kurdun karnına taşlar doldurup dikiyorlar. Kurt uyanıp su içmeye çalışırken karnındaki ağırlıklardan dolayı suya düşerek boğuluyor ve yaptıklarının cezasını çekiyor. Şimdi tüm bunlar sadistlik değil de nedir? Halen bu ve bunun gibi masalların okunması için çocuklara önerilerde bulunuyorlar. Ne garip değil mi? Diğer masallarda görüşmek üzere, kaygılarımla!

Umut Çanak

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...