Çirkin İnsan Yavrusu

Gece Gündüz
A A

Bazen çirkin kelimesine örnek gösterilmek için Dünyaya geldiğimi düşünüyorum…

Çirkin olduğumu düşünmüyorum; çirkin olduğumu biliyorum ve bunun farkındayım. Evet, çirkin olduğuma eminim. Güzellikten yana tek bir kırıntı bile bırakmamışlar bana, hepsini bitirip tüketmiş insanlar. Ben çirkinim! Çevremdeki insanlar çirkin olmadığımı söylüyorlar ama ne yazık ki inanmıyorum onlara. Çünkü üzülmeyeyim diye yalan söylüyorlar. Günah değil miydi yalan söylemek? Aslında ilk başlarda üzülüyordum. Mesela ben çirkin olduğum için uyuyamadığıma inanıyordum. Zaman geçtikçe bu konuyla ilgili yapabileceğim bir şey olmadığını anlayınca alıştım.

Sohbet, buluşma vb. gibi etkinlikler düzenlenir. İnternet üzerinden tanıştığım birkaç kişinin düzenlediği bir etkinlik vardı. Nasıl bir özgüvense katılmaya karar vermiştim. Katılıma ilgi oldukça fazlaydı. Ortama girer girmez kıyıda köşede kendime yer edindim. Çok geçmeden yanıma birileri geldi. İnternetten takip ediyorlarmış beni. Şöyle ki; sanal ortamda gördüğün kişilerle gerçek hayatta sohbet etmek gerçekten çok güzel bir duygu… Neyse konuştuk, yedik, içtik, eğlendik, topluca fotoğraf çekimi oldu. Etkinlik bitmeden önce o beni takip ettiğini söyleyen kişilerden birinin söylediği cümle çok zoruma gitmişti. Çok sinirlenmiştim ama o an gülüp geçtim, belli etmedim. Neymiş, çirkin olduğumu biliyormuş ama bu kadar çirkin olduğumu yeni fark etmiş… Çirkinliğin çaresi vardı da ben mi yapmadım sanki? Yok efendim, çirkinliğin çaresi yok!

Güzelsen herkes sever. Önemli olan çirkin olduğun hâlde sevilmek…

Olduğum gibi biriyim işte. Çirkinliğimle mutluyum belki kime ne? Beni böyle kabul etseniz olmaz mı? Çirkin biri olarak aranızda yaşamaya hakkım yok mu? Hiç mi çirkin bir tanıdığınız yok sanki? İzin verirseniz ben olurum. Hayatınızda çirkin bir arkadaş olmayı memnuniyetle kabul edebilirim. Hem çirkinin yanında güzel daha çabuk fark edilirmiş, bence bu özeliğimi değerlendirin. Benim hiç uyum sağlayıp sürekli takılabileceğim birileri olmadı hayatımda. Durumum ortada, ne yapabilirim ki? Küçükken bazı zamanlar oyunlarına dahil ettikleri olurdu. Fakat hep canavar veya yaratık olarak. Bu gerçekten çok utanç verici bir durumdu. Oyun bile olsa sizden nefret edilmesi, kötü gözle bakılması pek iyi bir şey değil açıkçası. Hayatım boyunca bununla yaşadım, yaşamaya devam ediyorum, en azından deniyorum…

Çirkin görünüşüm konusunda bir şey yapmam gerekiyordu, ortalıkta pek görünmemeyi tercih ettim.

Umut Çanak

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...