Yıldızların Ruhu

Gece Gündüz
A A

Gecenin bazıları için huzur, bazıları için korku veren karanlığı bana hep umut verici olmuştur. O eşsiz karanlığın içindeki birçok efsaneye konu olan ay ve onun tamamlayıcısı yıldızlar… Kafamı gökyüzüne her kaldırışımda içimdeki huzurun, umudun adıdır ay ve yıldızlar. Özellikle yıldızlar çok önemlidir benim için. Her gördüğümde o sonsuz karanlıktaki minik ışıltılar birer yaşanmışlıktır benim için. Her birinin bir ruhu temsil ettiğine inanırım.

Ölüm, hepimizi en derinden etkileyen, toprağın sevdiklerimizi bizden alıp geride kalanları acı içinde bıraktığı en büyük imtihandır. Ölen kişilerin ruhlarının ne olduğu hep merak konusu olmuştur. Bana sorarsanız ölen her kişinin ruhu bir yıldıza gider ve burada ikinci yaşamlarına başlayıp gökyüzüne bir ışıltı daha katarlar. Her gece, insanların üzüntülerinin, pişmanlıklarının, kötü düşüncelerinin ortaya çıktığı vakitlerde yıldızlar; gök kubbeyi parlak bir halı gibi kaplar ve tüm görkemleriyle bize göz kırparlar. Bu göz kırpışlar bir mesajdır biz yeryüzündekiler için. Ölümle yaşamlarının son bulmadığını, aksine gökyüzünde başlayan bir yaşamı anlatırlar bize. Onlara olan o geçmeyen derin özlemi, içimizdeki bitmeyen o boşluğu hissettiğimizde tek yapmamız gerekenin; gece olunca kafamızı kaldırıp gökyüzüne bakmak olduğunu ve onların bizi asla bırakmadıklarını görmemizi isterler.

Her ruhun temsil ettiği milyonlarca yıldızın her gece bize göz kırpıp unutulmamayı umut etseler de bazıları çoktan ulutulmuş ve sıradan bir yıldız olmuş olur. İşte bu unutulmuş yıldızlar “Kayan Yıldızlar”dır. Kimsenin özlem duyup bakmadığı, sonsuzluğa terk edilmiş yıldızlardır bunlar. Unutulmuş bir ruh olarak gökyüzünde yer almak istemeyen her yıldız kayar gökyüzünden. Bu onların ölüm sonrası intiharıdır. Bizse kayan bir yıldız gördüğümüzde bunu şans olarak kabul eder ve dilek tutarız. Bizim mutluluk olarak gördüğümüz bir intihardır bu. Bir ruhun yitip gitmesiyle yeryüzünde yeşeren bir umuttur bu veda. Gökyüzü ile yeryüzünün ironisini barındırır içinde.

Benim için ikinci yaşamdır gökyüzü. Elimizden kayıp gidenlerin şansıdır. Dilleri olmasa da hava karardığında bütün ihtişamlarıyla göz kırparlar geride bıraktıklarına. Her parlayışta “Beni unutmayın.” çığlığı vardır. Bu çığlığı iletemeyen ruhlar ise gökyüzündeki yaşamlarını yeryüzündekilere umut veren bir intiharla yaparlar. Şimdi gökyüzüne bakın ve her yıldıza bir selam çakın. “Ruhun hala bizimle.” dercesine.

 

-Ezgi Yılmaz-

Sizden Gelenler

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...