Misafir

Gece Gündüz
A A

Misafir

Kahvaltı yapmaya karar verdim köşedeki börekçiyi görünce. Çay sigara yaparken yağmurlu bir günde, bir kadın oturdu karşı masaya. Sırtını caddeye vermişti. Birkaç dakika sonra “Neden bana bakıyorsunuz?” dedi. “Size bakmıyorum hanımefendi, insanları izliyorum.” dedim.

O ana kadar her şey sakin ve huzurlu iken bir anda ayağa kalkıp yanıma geldi ve “Yanınıza oturmamda bir sakınca var mı?” dedi. “Buyrun.” dedim.

“İnsanları neden izliyorsun?” dedi. “Sıkıntıdan.” dedim. “Hayattaki rolün ne peki?” diye sordu. “İnsan kalabilmek.” dedim. “İnsan kalabilmek derken?”.

Güldüm. “Herkes insan doğar ama çoğu başka bir şeye dönüşmüş halde ölür.” dedim. “Siz dönüştünüz mü başka bir şeye?” diye de sordum hadsizce… “Ben henüz düşmedim.” dedi. “Düşmek nedir ki?” dedim hafif bir tebessümle. “Yıldızları izlerken ayağının takılmasıdır.” dedi. “Takılan taş yeterince büyükse düşmek tercihtir.” dedim. “Görmen gerekirdi, yeterince küçükse düşmek saçmadır. Tökezleyip doğrulabilirsin tekrar.” dedim.

“Sen düştün mü hiç?” diye sordu. Hadsizliğimle besleniyordu. “Ben tek ayağımın üzerinde dans ediyorum.” dedim. “Delisin sen.” dedi. “Bana bilmediğim bir şey söyleyin lütfen.” dedim daha da hadsizleşerek. Masadan kalktı. Son bir bakış atıp “Bugün hava güzel.” dedi. Yağmur yağıyordu hala…

Sizden Gelenler

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...