İyi Biri

Gece Gündüz
A A

Direkt olarak söylüyorum, iyinin kelime anlamı hâlihazırda mevcutsa da “iyi biri” diye somut bir şey yoktur. Kimse iyi olamaz, iyi biri olmanın tarifi de mümkün değildir. Daha konuya başlamadan açık yüreklilikle soruyorum; var mı itirazı olan?

Yaşlı bir kadını karşıdan karşıya geçirmiş olmanız, birini enkazdan kurtarmış olmanız ya da tüm paranızı bir evsize bağışlamış olmanız iyi biri yapmıyor sizi. Sadece var olma gayesini unutmuş, oksijeninizi çalan yaratıklardan sıyrılmış oluyorsunuz. Kötü olmasaydı iyi de olmazdı gibi alışılagelmiş kelime oyunları da yapmayacağım sizlere. Esasında benim naçizane anlatmak istediğim insan olmanın gereklerini yerine getirme ya da getirmeme durumundan ibaret. İşte bu sebeple adına iyilik yapmak diye koyduğumuz tüm icraatlar; insan oluşumuzun, yaratılmışların en şerefli oluşumuzun gerektirdiklerinden öteye gidemez. Olması gereken şeylerin adına iyilik demek, takdir edilmek; bilhassa övünme ihtiyacımızdan öteye gidemez. Ne demişti Kemal Tahir: “Bir memlekette insanlar namuslu olduklarıyla ayrıca övünüyorsa, o memleketin hali dumandır.”

İnsan olmanın şuurunu tüm benliğinde hisseden bir yaratılmış, bunun gereklerini yerine getirecek ve buna asla iyilik demeyecektir. Yaşlı bir kadına omuz verecek, bencil olmayıp başkaları için elini taşın altına koyacak, ottan/attan ayrılacak; “İyi biriyim.” değil, “Ben insanım ve bugün de insan kaldım. Yarın da insan kalacağım.” diye haykıracaktır.

 

-Barış Özbek-

Sizden Gelenler

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...