Bugün Değilse Ne Zaman?

Gece Gündüz
A A

“Hep bizi soruyorsun, kendinden hiç bahsetmiyorsun.” dediler konuşurken. Her birinin kendine özgü bir hayatı, mutlulukları, huzur buldukları şeyler vardı. Konuşurken gözlerinin içi gülüyor, ağız dolusu gülümsemelerle sohbeti neşelendiriyorlardı. Sessizce kaldım yanlarında, konuşma sırası bana gelmesin diye dualar ettim içimden.

Hepsinin sorumlulukları vardı; kiminin işi, kiminin evladı, kiminin sevgilisiydi sorumlulukları. Yalnızca dinledim onları, yalnızca dinledim. İnsanları gözlemlemek küçüklükten beri hoşuma giderdi. Anlatılacak mutlu şeyler bitmiş olacak ki her biri maskesini çıkartıp dizdi masanın üstüne. Hayatın trajedi kısmına geçtiler bir anda. Ağız dolusu gülümsemelerin yerini maddiyat, sevgisizlik ve yapmak zorunda oldukları roller aldı. Hiçbirinin kendine ilacı yok ama herkes birbirine akıl veriyor. Söz hakkı bana doğdu bir yerde “Eee,” dediler “Sen hep böyle sakin misin? Yok mudur derdin hiç?” İçimde ne fırtınalar kopuyor da söylesem ne değişecek diye susuyorum. Gerçi hoş anlatsam ne anlayacaksınız. Ölmüş ruhunuz, körelmiş merhametiniz, dert sandığınız palavralarla hayatı geçiriyorsunuz. Koskoca seneleri tüketip adına ömür diyorsunuz.

Çıktım yanlarından geçtim diğer odaya. Ruhumu dinlendiren bir müzik açtım, aldım elime kalemimi. “Ben farklı olacağım.” dedim; “Ben bu hayatı yaşamayacağım. Kalıpların, bana huzur vermesini beklemeyeceğim. Aynı günlerden yıllarca biriktirip adına hayat demeyeceğim. Zaman denilen boşluğa sığınıp aşkımı da sevgi mi de ona bırakmayacağım. Bu dünyayı sevginin kurtaracağına hepinizden çok inanıyorum. Seveceğim ben, şimdi seveceğim. Yarına bırakmayacağım. Yarın denilen günün meçhul olduğu bir dünyada ne güzel de erteliyoruz bir şeyleri. Güzel günleri hep ileriye saklıyoruz. Şimdiki acıyı dibine kadar yaşıyor ama kendimizi teselli etmek için ‘Güzel günler hep ilerde…’ diyoruz. Çıkar maskeni, dökül dertlerini, al kocaman nefesini ve başla yaşamaya. Sevmeyi, âşık olmayı, üzülmeyi; en önemlisi de yaşamayı erteleme. Yaşadığını hisset!”

Bugün değilse ne zaman?

 

-Büşra Canbaz-

Sizden Gelenler

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...