Diptekilere

Gece Gündüz
A A

Diptekilere

Gökyüzünün tozpembe bulutları arasında uçarken insan, uçma yetisinin olmadığını unutuyor çoğu kez. Kendisini, bir kuş gibi uçabilir zannediyor… Oysa bizler, kimseye muhtaç kalmayalım diye iki ayaklı, kimselere kanıp havalara uçmayalım diye de kanatsız yaratıldık; şahsımca… Hem ne kadar yükseğe çıkarsa çıksın, düşmeye mahkûmdur insanoğlu. Zira biz, uçmayı bilmeyen, bilsek de rakım sınırımızı kesin aşacak tipleriz. Ne de olsa açgözlüdür insan…

“Bu manzara, en güzel buradan seyredilir.” dediğiniz yerlerden, göz gözü görmeyen yerlere düşmek betimlemesi ile devam etmek istiyorum yazıma. Kaç şiddetiyle düştünüz yahut nereye düştünüz, bilmiyorum. Lakin can acınızı buradan duyabiliyorum.

“Geçmeyecek” başlıklı yazılarınızı,
“Dayanamıyorum” adlı feryatlarınızı,
“Bir daha asla sevmem!” isyanlı tövbelerinizi…

Şimdi sizden bir ricam olacak. Durun ve bulunduğunuz konuma şöyle bir bakın. Yanıyorsanız ateşinize, donuyorsanız karınıza… Çok derinlerdeyseniz, düştüğünüz o dibe şöylece bakın. Baktınız mı? O halde size, dünyanın en gerçekçi cümlesini yazacağım:

“Gördüğünüz, içinde bulunduğunuz o dibin, bir dibi daha var.” Evet evet, öyle. İtiraz kabul etmez, tecrübesi tescilli bir motto atıyorum ortaya. Çıkamam sandığınız çukurların daha derini, yüzemem sandığınız denizlerin daha dalgalısı inanın var. Sadece henüz yaşamadınız.

Böyle söylüyorum çünkü insan, bazen öyle düşüyor ki -evi bellediği gökyüzünden- daha önce girdiği bok kuyularına şükrediyor. Ortasına düştüğü yangınların daha sıcağını teninde hissedince insan, şükrediyor. Acayip klişe olacağının farkındayım fakat lütfen sabredin. Zamanı gelince, “Gelmez.” dediğiniz baharlar, elbet size de gelecek. Belki beklediğiniz kişi gelmeyecek ama inanın, onu beklemediğiniz günler de gelecek. Gönlünüze kimsenin aşamayacağı duvarlar örmeyin, o duvarlar aşılacak. Bakın, belki kimseyi onun kadar sevmeyeceksiniz ama seveceksiniz. Yormayın kendinizi altında kaldığınız çığdan çıkmak için. Ters yöndeyseniz daha da dibe batacaksınız.

Evet, gerekirse her gün gözünüzü zifiri karanlığa açın: Bir gün güneş elbet doğacak.

Güneşime…

Şevval

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...