Diyorlar (5 Duyu)

Gece Gündüz
A A

Diyorlar (5 Duyu)

Cennete girmeyi amaçlayan düşünceleri bir yerlerde aramaya başladığımdan beridir, birçok kişi, bana değişik şeyler söylüyorlar. Aradığım şey; bir anahtar mı, beş bilinmezli bir denklem mi yoksa ben miyim; emin değilim… Şu an için beş bilinmezli denklemin en bilinmeyenlerini bir araya getirme niyetindeyim!

Dilimi büksem de sesler çıkarsam, biraz anlamlı ama kinayeli cümleler kursam ya da ses tonumu etkin kullansam; çıkamaz mıyım bu merdivenlerden yukarı? Hani, şu bulutların üstüne uzanan ve sanki cennet oradaymış da kilitli bir kapısı varmış gibi düşüncelerdeyim. Hedefi şaşmış bir organ, tat almayı bırakıp cümle mi kuracak? “Kelime dizmez, kendini bilmez…” diyorlar.

Hafızamı ayakta tutacak bir bilinmeze dönsem, koklasam, hemen alışsam ve içindeyken unutsam / dışındayken yaşasam; merdivenin uzaklarında mıyım? Tanıyıp da bulamaz mıydım; kederi, sevinci, güveni, mutluluğu ya da ihaneti? Hedefi şaşırmış bir organ, koklamayı bırakıp da doğru yolu mu bulacak? “Kokusu bitmez, seni de bilmez…” diyorlar.

Biraz da ellerimi bastırsam, dağılan toprağı ufalasam, yumuşak mı yoksa sert mi, anlamaya çalışsam, biraz ben ona ve tabii ki biraz da o bana batsa; merdivenin kaçıncı basamağındayım? Algılayamaz mıydım gideceğim yolun şeklini ve çıkaramaz mıydım rotamı bu dokunuşlarımdan? Hedefi şaşmış bir organ, beni korumayı bırakıp kılavuzluk mu edecek? “Acısı bitmez, ‘değer’i bilmez…” diyorlar.

Ufuklara doğru uzansa gözlerim, manzaraya değil renklere odaklansa düşüncelerim, olduğum yerin değil de olmadığım yerin tanımını yapsa bana, en estetik kıvrımlar takılsa gözlerime, hayat dolu bakışlara denk gelsem; daha kaç basamak var bu merdivenlerde? Görüp de katlanamaz mıydım; gözüme düşmez hayallere? Hedefi şaşırmış bir organ, nerede olduğumu göstermeyi bırakıp bana kanatlar mı sunacak? “Olanı görmez, öleni bilmez…” diyorlar.

Gürültülere kulak tıkasam, müziklere boğulsam, bir hareketin en sessiz yerlerine dikkat kesilsem ve belki de cümbüş içerisindeki bir nefes alışı duyabilsem; bitmek bilmiyor bu merdivenin basamakları. Duyup da anlayamaz mıydım, cümlelerini bir köşeye bırakıp, sadece tınısındaki anlamını? Hedefi şaşırmış bir organ, takıntı hâline mi getirecekti rastlantısal kıvranışları? “Sesini duymaz, sezeni bilmez…” diyorlar.

İleri gitme, orada dur. Gidenlerin sonu hep budur. Çuvala sığmaz kefen olur. Ciğerim aksa sen kudur. Gezisi bitmez, beni bulur. Anlamı kalmaz, onun olur. Geriye gitme, orada dur. Nazara gelme, gören olur. “Diyeni duymaz, kokanı görmez…” diyorlar.

Birini sevmez, birine değmez bu yollar.

 

Serkan Üstündağ

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...