Söylenceler – 4

Gece Gündüz
A A

Düşüncelerimi toplamakta ve odaklanmakta zorluk çekiyorum çok uzun zamandır. Bizzat düşünme eylemini gerçekleştirmekte sıkıntılarım var. Doğal olarak kendimi konuşarak ya da yazarak ya da başka bir yolla ifade edemiyorum; çünkü ifade edecek herhangi bir şey yok kafamın içinde. En basit sorulara dahi uzun uzun ve oldukça boş bakıyorum. Sebebi yok. Sebepsiz bir düşünme istifası hali. (Genele vurarak şu an olanla anlatılan arasındaki çelişkiyi ortadan kaldırabiliriz.)

“E ne yapacağız şimdi?” sorusunu soruyorum durmadan. Cevap bulma amacı taşımayan, ortaya atılmış ve artık alışılmış bir soru. Bu sorunun hayatımda yer edinme sebebi en çok da “belirsizlik” hali biliyorum. Hayat belirsizlikler toplamı bu doğru; ancak bazı zaman dilimleri belirsizlikte öyle bir yoğunluk evresine gelmiş ki bunları atlattığımızda yol sonunda bize bir adet madalya ve bir buket çiçek… Tabi ki vermiyorlar.

Bu bir farkındalık dönemi. Aslında hayatımda hep olan şeyleri yeni fark ediyor ve hayret ediyorum. Hayret önemli. Hayretini kaybedersen heyecanını da kaybedersin. Ama her hayret ve peşinden gelen heyecan bizim için olumlu sonuç vermiyor. Mesela; insanların beklentileri var. İnsanlar için beklentilerini karşıladığın kadarsın. Pollyanna olmaya gerek yok.

Kalbime minik bir kelebek yerleşmişti kısa zaman önce. Gün geçtikçe beslendi, büyüdü ve içime sığmaz oldu. Kanatları arada dışarı taşıyor. Aşina olmadığım bir renkteler, her çırpılışlarında dünya üzerindeki en güzel sesi yayıyorlar yeryüzüne. Belki de dünya o ses hatırına dönüyor. Fakat kimse ne kelebeği görüyor ne da kanatlarının sesini duyuyor. Bir ben görüyorum. Bir ben duyuyorum. Kimisi için de bu durum tam tersi. Kocaman bir kelebek aniden yerleşiyor kalplerine. Sonra git gide küçülüyor; rengi görülmez, sesi duyulmaz oluyor. Arada da bu iki zıt tipimiz rol değiştiriyor. Çünkü hayattaki her şey bir şekilde dengede kalmalı.

E ne yapacağız şimdi?

Rüveyda Yılmaz

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...