Mavi Kuş – Mustafa Kutlu

Gece Gündüz
A A

Mavi Kuş – Mustafa Kutlu

Mustafa Kutlu hikayesi. Kasabadan tren istasyonuna yolcu taşıyan emektar “Mavi Kuş”un ve yolcularının hikayesi.

Yazar, hikayeye bizi kasabayla ve kasabalılarla tanıştırmakla başlar. Nakış işler gibi ilmek ilmek betimler ki gözünüzde canlanmaz da sanki oradasınızdır. Yaşlı köpeğin tepesinde dolanan sineği görürsünüz, kasabadan kaçmaya çalışan haylazın heyecanını içinizde hissedersiniz, Mavi Kuş’un o eski kokusunu burnunuzun ucunda bulursunuz. Bir kasabada olması gereken her şey vardır hikayede. “İşte” dersiniz, “Burası bir kasaba. Bu eşiyle didişen genç öğretmeni, şu hafiften sarhoş doktoru, o da her daim sinir küpü şoförü ve onu kedi gibi yapan kedisi.” Olması gereken her şey olduğu gibidir de. Ne toz pembe bir kasaba vardır karşımızda ne de karanlıklarla dolu… Her şey ölçülü ve sıradandır.

Mustafa Kutlu, okurken nehrin içindeki su damlası gibi akışa kapıldığınız bir dile sahip. Diğer hikayelerinde olduğu gibi “Mavi Kuş”u okurken de zaman mefhumunun dışına çıkıyorsunuz. Satırlar satırları, sayfalar sayfaları takip ederken hayatınızdaki gündelik koşuşturmacadan ayrılıp hikayedeki gündelik koşuşturmacaya dalıyorsunuz. Ancak daldığınız bu koşuşturmaca naif bir koşuşturmaca. Bu dünyaya ait fakat bu zamana ait değil.

Yazar bize biraz şaşırtmacalı bir son hazırlamış. Yani hikaye sonunda aslında yazarın sağ gösterip sol vurduğunun farkına varıyorsunuz. “Sanat bir bütündür” diye düşünmeden edemiyorsunuz. Aslında insana dair her şey bir bütündür.

Mavi Kuş’tan bir alıntıyla bitirelim;

“Hışımla doktora döner.
– Beyefendi niçin bekliyoruz hâlâ?
Doktor:
– Galiba bir yolcu daha gelecek.
– Ama nasıl olur? Bir saati yok mudur bunun. Ya trene yetişemezsek.
Doktor içini çeker, bir an pencereden kasabaya şöyle bir göz atar, sonra:
– Zaman… Saat… Buralarda saat zamanı bölemez hanfendi. Yekpare bir zaman var bu iklimde.. Hani Tanpınar ne diyordu:
Otelden gelen genç adam doktorun sözlerini tamamlar:
– Ne içindeyim zamanın
Ne de büsbütün dışında;
Yekpare, geniş bir ânın
Parçalanmaz akışında.”

Rüveyda Yılmaz

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...