Karaca Sineması “CAN”dır

Gece Gündüz
A A

Karaca Sineması “CAN”dır

Annemle babam evlendikleri ilk yıllarda her fırsat bulduklarında sinemaya giderlermiş. Annem anlatır arada geçmişe dair hatıralar. “Açıkhava sinemaları vardı seksenlerde, çiğdemimizi alır giderdik babanla” diye. Tarık Akan’ı bugün uğurladık ya, bugün onun için hazırlanan töreni üzüntüyle izlerken televizyondan, yine açtı muhabbeti. Annem Tarık Akan hayranıdır ve babam buna vakti zamanında hep sinir olurmuş. Filmde Tarık Akan varsa, annem zaten kocaman olan gözlerini koca koca açar, bir yandan çiğdemini çitler, bir yandan da hayran hayran Tarık Akan’ı izlermiş  soluksuz, babam da annemi 🙂 Annem yaşlandı biraz, elleri kırıştı, yüzü… Ama hala dünyanın en güzel kadını benim için. Gençken Türkan Şoray’a benzetirlermiş onu. Simsiyah saçlar, kocaman gözler, elmacık kemikleri belirgin yanaklar. Kim bilir belki Tarık Akan perdedeyken o da kendini Türkan Şoray gibi hissederek izliyordu filmi 🙂

Sinema ne büyülü dünya, sanatın harikalarının yedincisi işte . Bazen bazı filmlerden çıkarken, çıkmadan önce filmin jeneriği akarken ayağa kalkıp ayakta alkışlama isteği duyuyorum. Ama sonra eşlik eden kimse olmayacak çekingenliğiyle içimden alkışlıyorum. Eğer çok sevdiysem filmi, salondan çıkmak istemiyorum. Öylece ayakta kalıp perdeye bakıp jeneriğin bitmesini bekliyorum. Annem gibi bakıyorum belki de o anlarda perdeye, kocaman gözlerle..

Sinemanın büyülü dünyasında kendimi unuttuğum o bir iki saat ne kadar değerli benim için. Sonunun olmasını istemediğim filmler oluyor bazen, öyle filmlerde dışarıdaki dünyayı unuttuğum o anlarda, kapıdan çıktığım ilk an yani “Gerçek dünyaya hoş geldiniz” adımı hep can sıkıcı oluyor benim için o durumda. İşte öyle anlarda sinemanın kapısının nereye açıldığı da çok önemli değil mi? Sizi bilmem de ben “AVM” de film izlemekten hiç hoşlanmıyorum. Salondan çıkmak istemezken, tam o gerçek dünyaya dönme anı olan kapıdan çıkış anında burnuma tavuk, börek, patates yani yemek kokusunun gelmesi ve aynı zamanda onlarca insan kalabalığıyla karşılaşmak hep canımı sıkmıştır. Burnuma bir koku gelecekse sinemayla bağdaştırdığım patlamış mısır kokusu olmalıdır sadece o. O patlamış mısır ki acemi heyecanlar demek aynı zamanda. Aynı kaptan mısır yediğin bir sevgiliyle ya da sevgili adayıyla aynı anda mısıra dalmak, ellerin birbirine değmesi 🙂 Ya, ne masum ve tatlı bir heyecan o öyle…

İşte kapısı “AVM” ye açılmayan sinema “Can”dır benim için ve ne yazık ki sayıları azdır İzmir’de. Var olan birkaç tanesi zamanın açgözlü doymazlığına yenik düşmüş, kapısına kilit vurulmuştur. Bu bağlamda en sevdiğim sinemadır Karaca Sineması. Atmosferi hep farklıdır diğerlerinden. Sakindir her şeyden önce. Her zaman naziktir gişe görevlileri, ne zaman arasanız en fazla ikinci çalışında açılır o telefon. Dahası “Başka Sinema”nın evidir orası. Hiçbir sinema salonunun yayınlamadığı, festival filmlerini, belgesel filmleri orada izlersiniz. Özeldir benim için; çok sevdiğim Onur Ünlü’yle orada tanışıp el sıkışmış, konuşabilmişimdir mesela. Çok azını kaçırdığım Filmekimi gösterim günleriyle mutlaka yolunu aşındırdığımdır. Şimdi yolları ayırdığımız, ama kısa bir süre önce bir küs bir barışık olduğum sevgilimle, en büyük dargınlıklarımızdan birine nokta koyuşumuza şahittir. Huzurdur orası benim için, naifliktir, patlamış mısır kokusudur, kapısı palmiyeli sokağa açılandır, dışarı çıkar çıkmaz sigaraya sarılan eski sevgilidir.

Ama Karaca Sinema’m kapitalizm denen aslanın pençesine düşmüş, kilit vurulmuş kapısına 🙁 Haberi ilk duyduğumda içim sızladı desem abarttığımı düşünür müsünüz? Ama abartmıyorum. Sevdiğim şeylerin sisteme yenik düşüşlerinden yıldım artık. Her şey çok hızlı, çok tüketici, çabuk vazgeçici.. Ne yaptıysak olmadı, engel olamadık, kapadılar… Şimdi yolum o tarafa düşerse ki düşmesin diye elimden geleni yaparım, içim acıyacak sokağına girince. Sırada hangi sevdiğim şeyin çöküşü var, bilmek istemiyorum.
Hep mucizelere inandığımdan dem vurur dururum, şarkıdaki gibi dileğimi tutup sonsuzdan geri saydığım* mucize taleplerimin arasına “Karaca Sineması yeniden açılsın”ı da ekliyorum. Eğer kabul görür de dileğim gerçekleşirse, jenerik aktığında ayağa kalkıp kimseleri umursamadan alkışlayacağım filmin sonunda….

“-Söz müüüüüü?”

“+Söz..”

 

 

 

* “Dileğini tutmuş sayar sonsuzdan geri” alıntılaması / Vega, Uçları Kırık

Pınar Pia

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...