“ÇAT” Diye Biten Yazı Yapmışlar

Gece Gündüz
A A

“ÇAT” Diye Biten Yazı Yapmışlar

“Herkesin bir misyonu varmış bu hayatta” geyiğine katılanlardan mısın sayın okuyucu? Hmm, daha önce düşünmedin mi? E hadi sana biraz zaman, düşün bakalım bir… Ha, hazır düşünmüşken bir de şeyi düşün cancağızım, eğer öyleyse, yani herkesin bir misyonu varsa, kum tanesi kadar varlığıyla bu koca evrende, seninki ne?

Ben de düşünmemişim daha önce, çat kapı geliyor bana böyle ünlemli sorgulamalar. Çağrışım diyebiliriz bazen, metaforumsu bir şeyler anlayacağın. Bugün yine her kafam attığında yaptığım gibi kafamın içindeki Leyla İle Mecnun arşivimi karıştırdım (çok sevdiğim bir dizi olur kendisi). İşte oradaki bir sahneden kopup geldi metaforum: Birit! Evet, böyle yazılıyordu galiba, hani var ya şu perde kornişlerine takılıyor. Perdenin üzerindeki düğmelerin emniyetini sağlıyor hani. Çat diye düşüncesizce çektiğin perde açık uçtan çıkınca “Of ne geri zekalıyım” duygusuna engel olur hani kendisi. Hah işte, o benim! Benim misyonum o. Gülme müdür, valla ya…

Öyle minik minnak bekler bir köşede. Torbanın en altındadır genelde. Düğmelerin arasında, ele geleceği zamanı bekler, ama illa ki ele gelir; çünkü her evde perdeyi düşüncesizce çeken en az bir geri zekalı vardır. Ele gelir, alınır ve tam oraya işte, hah en uca takılır ve böylece diğer düğmelerin zoraki intiharına engel olur. Güvenlerini sağlar.

Ben de oyum. Kim yükledi, ne zaman yükledi bana bu misyonu bilmiyorum. Allah da onu bildiği gibi yapsın e mi?

Hayır, ben de istiyorum belki çat diye kornişin ucundan sarkmayı, düşer gibi yapmayı, nizamı bozup bir ucu baştan aşağı sarkıtmayı, o dağınıklığa/düzensizliğe sebep olmayı… Ama yok efendim, ben ortam düzenleyicisi, güvensizlerin güven tedarikçisi, dengesi şaşanların denge bilekliği, “Sakiiin, hooop, şşşş” tadındaki mevzu sakinleştiricisi, kendinden çok diğerlerine hayrı dokunan “BİRİT” insanıyım ben… Evet, o benim!

Ve fakat çok rica edeceğim, bir ara hatırlatın, düşeceğim…

Pınar Pia

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...