Picasso ve Guernica

Gece Gündüz
A A

Picasso ve Guernica

guernica_all-old
Fotoğraf Kaynağı

Boğa, at ve ışık hüzmesi.. Güzel değil, tam tersine ürkütücü: Bir boğa güreşi. Atların bağırsakları dışa dökülüyor. Bazen güreşçiler ölüyor, bazen boğalar.. Picasso’nun zihninin karmaşık labirentinde uzun süre gizli kalmış karanlık eski bir dünya gün ışığına çıkıyor. Picasso, eski efsaneleri, düşleri ve karabasanları çağdaş bir anlayışla günümüze getirirken bize “Siz bütün bunların uzak bir geçmişte kaldığını mı sanıyordunuz?” diye soruyor. Hayır, çevrenize bir bakın. Hala bizimle birlikteler. Biz tekrar geleceğimize döndük ve canavarları serbest bıraktık. Bu, eskisi gibi acımasız, vahşi bir çağ.

Resmin uzun zaman bilinçaltında gizli kalmış karakterleri bir bir yüzeye çıkmaya başlamıştı. Yaralı at, güçlü boğa, mum taşıyan bir figür. Kadın kafaları… Çektikleri acı yüzlerine yansımış. Guernica’nın çizimleri gözyaşları ile ıslanmaya başlıyor ve Picasso, acının ustası oluyor. Ölü bebekler, dehşete kapılmış ebeveynler zihninde yer ediniyor.

picasso-guernica
Fotoğraf Kaynağı

Başta resimde ümit ve direnişi simgeleyen figürler vardı ama Picasso, Guernica’nın derinine indikçe yaşanan korkunç trajedinin karanlığı bu küçük iyimserlik işaretlerinin hepsini sildi ve onların yerini karamsarlık ve ölüm aldı. İlk çizimlerinde aldığı ölümcül yaralardan sonra ömrünün son dakikalarını yaşayan atın yarasından Pegasus’u andıran kanatları küçük bir at çıkıyordu. Bu, Yunan mitolojisinde doğumun ve yeni bir yaşamın simgesidir. Picasso bize, burada dökülen kanlardan ortaya iyi bir şeyler çıkabilir, der gibiydi. Ama sonunda kanatlı at yok oldu, geride yalnızca resmin optik ölüm merkezine koyduğu atın cansız bedeninde baklava biçiminde derin ve siyah bir yarık kaldı. Ölen askerin daha güçlü ve görkemli bir görüntüsü vardı. Geçmişin kahramanlarının klasik çizgilerine sahipti. Ama Picasso onu iyice çarpıttı. Dehşet içinde bakan gözleri ve açık ağzıyla diğerine hiç benzemeyen çaresiz bir figür yarattı.

Her yere dağılmış cesetlerin arasında katliamdan kurtulmayı başaran tek bir papatya göze çarpıyor. Ama burada ondan daha fazla dikkat çeken ilginç bir şey daha var. Ölen askerin avucunun içindeki yara izi. Bu İsa’nın avucunun içindeki ize benziyor.

s-af329129aecc76a35c409af4af8a4355eefa6e2c
Fotoğraf Kaynağı

Karanlığın içindeki cansız bedenlerin tuvalin içinden çıkmak istercesine kabardıklarını görüyorsunuz değil mi? Peki, nereye doğru uzanıyorlar? BİR KEM GÖZE. Bu kem gözün içinde tek bir elektrik ampulünün acımasız ışıltısı var. Bu can alıcı meleğin aldatıcı parlak ışığı olabilir. Çıplak ampul, işkencenin ta kendisi. Onun karşısında güçlü bir kol ile tutulan bir gaz lambası var.

İyi ve kötü ışıklar arasında destansı bir savaş var.

Sanat, kötüye karşı.

 

Pelin Güloğlu

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...