Gülpembe

Gece Gündüz
A A

(01.08.2016’da vefat eden anneanneme ithafen.)

“Sen gülünce güller açar(dı) Gülpembe”

Hastaneden çıkınca uzun bir süre kardeşimle bakıştık; her şey bir kabustan ibaretti ve biz bu kabustan uyanmayı düşlüyorduk. Birbirimizi çimdikledik; hayır, korkarım ki her şey gerçekti. Saatime baktım, dünden beri gözümüze bir damla uyku girmediğinden ötürü saatin kaç olduğundan bihaberdik. Saat onu çeyrek geçiyordu.

Biz dışarıda bekliyorduk; az sonra cenaze arabası bulunduğumuz yere yanaştı. İşte kayıp gidiyordu ellerimizden seksen yıllık çınar. Durup el salladım; sanki duyacakmışçasına “Kendine güzel bak” dedim. Oysa bir gün öncesinden son kez bakmıştı bize “İyisin, bir şeyin yok” demiştim hastanenin acil muayenehanesinde.

“Güz yağmurlarıyla bir gün göçtün gittin, inanamadık Gülpembe”

yasli-eli-650
Fotoğraf Kaynağı

Utandım Gülpembe, yaşamın bu kadar kısa olduğunu kestiremediğimden; ölümün var olduğunu unuttuğumdan utandım. Hayatımda hiç cenazeye gidememiş olmanın verdiği buruklukla donakaldım. Ama sen de yalnız bıraktın bizi Gülpembe, bize en kötü oyununu oynadın. Oysa daha dün ellerimle toplamıştım dökülen bembeyaz saçlarını. Kırışmış ellerinle okşamıştın yüzümü; çocuk yaşlarıma dönmüştüm yeniden. Büyüdük Gülpembe. Büyüdükçe daha derin yaralar açıldı göğsümüzde, aldırmadık.

“Dudağımda son bir türkü Gülpembe,
Hala hep seni söyler, seni çağırır Gülpembe”

Bekliyordum; bir gün Barış Manço’nun, senin, benim, bizim Gülpembe’miz kapılardan girsin diye. Sadece video kasetlerde kalmasın diye sesleri, unutulmasın diye. Yine kafasına bağladığı yemenisini orada burada unutsun diye bekliyordum; kızsın, ağzını bozsun, ağlasın sızlasın, sonra hiçbir şey olmamış gibi gülümsesin, yine mutfaktaki kanepede otursun her şeye karışsın diye bekliyordum. Gelmiyordun Gülpembe; gelmiyordun ikinci annem; içimdeki özlem gitgide büyürken susuyordun; uyanmıyordun.

“Uyan Gülpembe’m uyan, derin uykudan”

Pelin Güloğlu

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...