Canım Kardeşim: Bir Ertem Eğilmez Filmi

Gece Gündüz
A A

Canım Kardeşim: Bir Ertem Eğilmez Filmi

“Umut, insanoğlunun bütün acılarının merhemidir.”
La Bretonne

Canım Kardeşim; Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini yaptığı, oyuncu kadrosu çok sağlam olan, gişede çok başarılı olamamış ama gönülleri fethetmiş en dramatik Türk Filmlerinin bir tanesidir. Başrollerinde Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Metin Akpınar gibi başarılı isimler yer alır.

Olaylar silsilesi İstanbul’un en bataklık mahallelerinden birinde gelişir. Mahallenin halkı çok fakirdir, öyle fakirlerdir ki kanlarını satmaktadır. Bu tema, filmin ilk başlarında bolca incelenir. Radyo dinleyerek kanlarını satan, tefecinin ellerine düşüp kanlarını satarak borçlarını ödemeye çalışan insanlar…

Sene 1973. Televizyon yeni yeni mahalleye geliyor. Herkesin dilinde, televizyonun varlığı zenginlik göstergesi. Çocukların hepsi kara kutuyu inceliyor; en büyük hayalleri belki de bir televizyon sahibi olmak. Hepsi için değil belki ama bir tanesi için öyle: Kahraman. Kahraman, abisi ve babası ile yaşayan küçük bir çocuk. Babası yakın tarihte ölüyor. Abisi, kendisi ve abisinin arkadaşı ile beraber yaşıyor. Bir gün abisi Kahraman’ın lösemi olduğunu öğreniyor.

Bu noktada en trajik sahne Kahraman’ın bunu öğrendiği sahnedir. Arkadaşına “Ben ölecekmişim.” diyor. Çocuk aklı bu, ölümün ne olduğunu nereden bilsin? “Bilyelerini bana verirsin.” diyor. Seyirci bu noktada gülümsemek ile ağlamak arasında kalıyor.

Kahraman’ın abisinin ise elinde avucunda para yok, bari son kez televizyon parasını toplayayım diyor. Umut ediyorlar, bir gün daha yaşasın diye. Bir gün daha acılarını dindirebilmek için o televizyonu alıyorlar. Lösemi Kahraman’ın gözlerindeki son umut ışığını yakabilmek için belki de.

Her gün onkoloji ve hematoloji servisinde birçok çocuk yeni güne umutla uyanıyor. Umut, onları hayata bağlayan belki de tek şey. Ailelerinin umutları ile ayakta kalıyorlar, tüm o acılı ve ağrılı tedavilere göğüs gerebiliyorlar. Burada unutulmaması gereken tek bir nokta var: Her şey sevgi ile şekillenir, umut bir yaprak gibi yeşerir.

Elbet meyvesini verir, “Kahraman’lar da hayata tutunur.”

Pelin Güloğlu

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...