Ustaoğlu’nun Tereddüt’ü

Gece Gündüz
A A

Funda Eryiğit, Ecem Uzun, Okan Yalabık, Serkan Keskin, Mehmet Kurtuluş’u yanına alarak muazzam bir işle daha karşımızda Yeşim Ustaoğlu.. Kerala Uluslararası Film Festivali’nden en iyi yönetmen ve en iyi oyuncu (Ecem Uzun) ödülleriyle dönen ve belki de abartarak yazmaktan imtina etmeyeceğim, Sonbahar’dan beri izlediğim en iyi film..

Şehnaz (Funda Eryiğit) bir sahil kasabasında görev yapmakta ve hafta somları eşiyle vakit geçirebilmek için İstanbul’a gidip gelmekte olan bir psikiyatristtir.. Karizmatik bir eşi (Mehmet Kurtuluş) ve  kusursuz bir yaşamı olduğu düşünülse de işler aslında öyle değildir ve yaşadığı derin mutsuzluk rüyalarına sirayet eden bir kadın olarak günlerini doldurmaktadır..

Elmas (Ecem Uzun) henüz 16 yaşında ailesinin de onayıyla(!) hayırlı bir kısmetle evlendirilmiş, hasta bir kayınvalidenin sağlığından ve bakımından sorumlu olarak hayatına devam etmektedir.. Daha henüz hayata atılamadan yaşamakta olduğu gece korkuları, kaçmakla kurtulamadığı sıkışmışlık hissinden meydana gelen derin bir trajedi, yolunu Şehnaz’la kesiştirecektir ve ikisinin de hayatı o andan itibaren başka haller almaya başlar..

Aldığı ödüllerden de anlaşılacağı üzre; Ecem Uzun mükemmele yakın bir performans sergilemiş.. Funda Eryiğit’le hastanede sahneledikleri sahneler, yükselip alçaldığı yerler, duygu geçişleri çok ama çok başarılı.. Özellikle izlerken de doğruluğunu kavrayacağınız mükemmel monolog sahnesiyle filmin temposunu ayarlama görevini üstlenmiş ve son derece makul ve başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş..

Funda Eryiğit zaman zaman hafif sallanır gibi olsa da (hastanedeki sahneler) özellikle finalden önceki oyunculuğu ve finaldeki şaha kalkan performansıyla durumu çok iyi kotarmış.. Limonata’tan sonra kendisini bir kez daha Serkan Keskin’le aynı işte görmek beni son derece mutlu etti..

Rüzgar, fırtına, yağmur metaforları çok iyi dahil edilmiş olay örgüsüne.. Eş zamanlı ilerleyen iki farklı hikayenin birbirine bağlanması gayet yerinde..  Tempo kesinlikle dikkat dağıtmayacak derecede iyi ve geçişler izleyeni daha bir meraklandırıyor.. Birisi henüz başlamadan dahil olduğu hayat mutsuzluğunda ve yorgunluğunda 18 yaşında bir kadın, diğeri ise her şeye sahip ve hakim görünen ama eşi tarafından dahi arzuladığı sevgi ve aşkı bulamayan bir kadının trajik başlayan ama aslında birebir örtüşen aynı çizgideki hikayeleri.. Şeytan ayrıntıda gizli olduğu için Funda Eryiğit’in açılış sahnesinde yanında taşığı çöp poşetiyle bile taş gibi bir film olduğunu izleyen vadediyor..

Yönetmen sinemasından hoşlananların kesinlikle izlemesi gereken 110 dakikalık çok iyi bir Yeşim Ustaoğlu filmi.. Emeğine sağlık.. Daha fazla filmiyle kendisiyle buluşmak üzere..

Onur Garip

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...