I, Daniel Blake

Gece Gündüz
A A

I, Daniel Blake

Yönetmenliğini Ken Loach’un yaptığı, 1 saat 41 dakika süren, başrollerini Dave Johns ve Hayley Squires’ın paylaştığı, hayat özelinde bir sistem eleştirisi. Başka Sinema kapsamında izleyiciyle buluşan bu şahane film, dokunaklı ve bir o kadar da gerçek bir öykü vaat ediyor.

Dan, kalp rahatsızlığı geçirdiği için doktoru onay vermediğinden çalışamayan mahir bir marangozdur. Bu andan itibaren işler prosedür ve devletin soğuk yüzüne denk gelir ve Dan, hayatında ilk işsizlik yardımı almak için başvurmak zorunda kalır. Başvuru yapmak için gittiği büroda Katie ve onun iki şeker çocuğuyla tanışır. Yokluk ve kederin birbirlerine bağladığı bu güzel insanlar arasında naif bir dostluk hikayesi yazılmaya başlar. Son ana dek de devam eder.

Sonuna kadar gerçek öyküler barındırdığı için kimi anlarda izleyenin tüylerini diken diken edecek, kimi zaman gözlerini dolduracak bir yapım I, Daniel Blake. Sistemin insan hayatındaki engelleri, kapitalizmin yaşam alanına çektiği setler ve tüm bunların içinde barınma mücadelesi veren insanlar. İzlenmesi insana çok şey katacak olan muazzam bir iş.

Dave Johns duru ve tok oyunculuğuyla varlığını akıllara kazırken benim naçizane değinmek istediğim Hayley Squires. Duygu geçişlerini çok iyi yansıtan, içinde bulunduğu şartları yaşayarak izleyene aktaran mükemmel bir performans çıkarmış. Alkışlanası.

Özellikle İzmir’de olan sinema aşıkları bu şahane filmi Karaca Sineması’ının samimi ve hoş ortamında izleyebilirler. Farklı işler ve saf sinema isteyenlerin hemen başvurması gereken adres I, Daniel Blake.

Onur Garip

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...