Sayıklamalar

Gece Gündüz
A A

Sayıklamalar

Böyle bir evrende yaşamak ne demektir?

Tanrının kötülüklere göz yumduğu bir cehennem burası. Aynı zindanda, Aynı gecede aklımızın bile almadığı günleri seyrediyoruz. Hiç kuşku yok ki hepimiz o hayallerimize sığmayan güzelliklerin öyküsünü yazmaya çalışıyoruz. Fakat gülünç buluyorum günümüzde ki vaatleri ve hiç bitmek bilmeyen şu tesellileri.

Bağışla Tanrım! Dünyanın dibindeyim. Dostlarım! Fakat bir dost eli yok uzanan. Korkunç. Daha fazla ölüm haberi duymasınlar diye beynime gömüyorum bütün ölülerimi. Hem kim bitirebilecek güce sahip? Kim konuşabilir ki ezilmeye, un ufak olmaya alışmışken, kim sesini yükseltebilir? Gaddarların, düzenbazların ve yalancıların arasında hiçliğe doğru yuvarlandığını bilmeden insanoğlu nasıl kurtarabilir kendini? Bilmiyorum. Bilmiyorum tanrım ve korkuyorum çaresizliğimden.

Yine de hiç mi hiç düşünmüyordum cehennem ateşinin tenimdeki ısısını. Hiç kötülük yapmadım desem buna karşı çıkan yine kendim olurum. Öyle ya da böyle bir hayat yaşıyorum. Ölü ruhlarımın acılarını biriktirdim bugüne kadar, beni bırakıp onları kurtarın. Göreceksiniz ki bir kuş kadar hafifleyecek ruhum hem şunu da söylemek isterim ki, kadının köleliği bitinceye kadar ve kadın kendisi için yaşamaya başladığında göreceksiniz dünyanın üzerinde ki cenneti…

Sonunda! En sonunda kendimleyim. Bir hayat yaşadım öyle ya da böyle cellatları çağırıp onlarla dalga geçtim. Aşık olup bir kadeh şarap eşliğinde geceyi selamladım. Ciğerlerimi dolduran sigarayı bir türlü bırakmadım. Yoksulluk! Bir kere düştüm bir daha hiç çıkamadım. Ama artık daha az öfkeliyim yaşamıma sonuçta pişman değilim. Tanrı görüyorsa beni çok fazla uzatmak gerekmiyor vedaları bilirim.

Bağışla, yüce Tanrım! Bağışla! Bir daha gelsem yine boynumu kesecek bu zalimlerin oyunu…

Oğuz Kırımbak

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...