Yalanlara Komşu Hayatlar

Gece Gündüz
A A

Yalanlara Komşu Hayatlar

Söylediğimiz sözlerin, insanlara karşı sarf ettiklerimizin doğruluğuna kendimiz ne kadar inanıyoruz? Susmaya yemin edip içimizden saydırdığımız onca pervasız kelimeleri ne çabuk unutuyoruz…

Sevmeyi istediğimiz insanlara “Seni çok seviyorum!” diyebilecek kadar yalancı olabilmeyi… Gözlerinin içine her baktığımızda “Sana yalan söylemedim!” diyebilecek kadar düşmeyi nereden öğreniyoruz?

Bunların daha da ötesinde, sevdiğimiz ya da sevmeyi istediğimiz kişiden, hiçbir şey saklamamayı ne kadar becerebiliyoruz? Yalan söylememeyi hiç istiyor muyuz?

Yalancılığın nasıl kolay olduğunu herkes bilir. Yalan söylemek… Herkesin bir şekilde üstesinden gelebileceği, başlaması çok kolay ama sonu gelmeyen bir virüs gibi. Yalan; güvensizliğe, onursuzluğa, tükenmeye kapı açan kirli bir anahtar.

Yalanlarımız, içimizde tuttuğumuz bir sır gibi. Söylediğimiz yalanları yalnızca biz biliyoruz. O yalanların gerçek olmasını o kadar istiyoruz ki aslında; karşımızdaki insanlardan önce kendimiz inanıyoruz. İnanmadan inandıramayız… Öyle değil mi?

Yalan söylemenin aşağılık hissettirdiğini herkes bilir. Peki ya seven bir insana yalan söylemek… Gözlerinde sana aşkla bakarken; ellerini tutarken; samimi birkaç söz beklercesine dudaklarına gözleri kayarken; ona söylediğin bir yalanın farkına varmadan, sana inanarak öylece sarılması… Üzerine biraz düşününce ne kadar kötü hissettiren bir manzara…

Maalesef içimizden onlarca insan bunu, o an acımasızca yapabiliyor. Sıkıştığı köşeden kurtulmak için; sözlerini pekiştirmek için; suskun kalmamak için basitçe bir yalan savuruyor.

Belki uğruna ölebileceğini söylüyor karşısındaki insana. Belki de bir daha hiç sevmeyeceğini. Ne için söylediği tam olarak bilinmez. Lakin dönülmez yolun başlangıcına sokuyor insanı yalan, içindeki gerçeklerin susturulmasına…

Sönük ama alevlenmeyi bekleyen bir köz gibidir yalan. Ya sen üflersin ya da rüzgâr geçer yanından.

Oğuz Çağan

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...