Kelebeğin Uçuşu – Bölüm2: Dumanlı Bacalar

Gece Gündüz
A A

Kelebeğin Uçuşu – Bölüm2: Dumanlı Bacalar

..Bacaların ağzından gri dumanlar yükseliyordu göğe doğru. O gün Erdem yalnız olduğunu kalbinin orta yerinde hissetmişti. Ve bir sızlama vardı tam kalbinin orta yerinde.. Gecekondu evinin kiremitten çatısına oturmuş o göğü kirleten dumanları seyrediyordu. Soğuktu hava ama yalnızlıktan daha da soğuk değil. Erdem’in vücudu tir tir titriyordu. Aklında Yasemin’in geçen günkü konuşmaları, karşısında rezil oluşu ve tek kelime edemeden kalkıp oradan uzaklaştığı anlar vardı.

Erdem’in sağ tarafından bir rüzgâr geçti. Ve kafasını sağ tarafa çevirdi. Sanki bir öpücük gibiydi. Kaldırıp başını gökyüzüne doğru uzunca baktı ve uzandı kiremitlerin üzerine;

-Beni anlayıp dinleyeceğini bilsem koşa koşa gelirim şimdi kapına. Kapanırım ayaklarına. Seviyorum derim, sarılırım.

Düşündükleri yalnızca birer hayalden ibaretti Erdem’in. Yasemin onu sevmezdi. Yalnızca eğlenirdi. Muhtemelen kendine değer veren insanların olduğunu görmek onu mutlu ediyordu. Ve güzelliği sayesinde bu insanlar etrafında fazlalaşınca bu artık onun için bir eğlenceye hatta insanlar üzerinde kurduğu bir oyuna dönüşüyordu. İnsanlar ona kalbi bir his beslemiyordu belki. Tek düşünceleri onunla birlikte olup sonra fırlatıp atmaktı. Ama Erdem, gerçekten hoşlanıyordu ondan. Onu gördüğünde sakarlıklarıyla baş edemezdi. Kalbinde müthiş bir hız hissederdi. Erdem seviyordu Yasemin’i. Ama bunu Yasemin anlamıyordu. Erdem’in aşktan yanan gözlerini göremiyordu.

Hava iyice soğumaya başlıyordu. Fakat Erdem içeri girmek istemiyordu. Soğuğa rağmen, yeni batan güneşe karşı, gökyüzünde ayı ve zor seçilebilen bir iki yıldızı seyrediyordu. Ay’ın yüzündeki çukurluklar belli oluyordu yavaş yavaş.

Birden bir düşünce girdi aklına. Sadece Erdem değildi yalnız olan. Yasemin’de yalnızdı. Hatta bir yerde tüm insanlar yalnızdı. Aklıyla baş başa kaldığında insan yalnızdı. Bir insanın danışacağı kimse yoktu aslında. Bir insana yardım edebilecek kimse..

Düşündükçe saçmaladığını fark etti bir anda. Ve gücünü kollarına verdiği gibi kalktı ufacık harekette hemen sallanan kiremitlerin üzerine. Ve çatının ortasından evine inen merdiveni gözüne kestirir kestirmez yavaşça kiremitlerin üzerinden eve doğru yürümeye başladı…

Oğuz Çağan

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...