İnsanlıktan Çıkaran Statü

Gece Gündüz
A A

İnsanlıktan Çıkaran Statü

Akademik yapım ve rütbelenme mekaniklerimden dolayı, bilginin ağırlığı altında ezilip aslında daha ne kadar çok şey bilmediğimin farkına varmak yerine, herkesten daha çok şey bildiğim için insanlara aşağılayarak bakıyorum. Kibirli bir duruşum var. İnsanlarla konuşurken onları dinlemek istemediğimi ifade edercesine yüzlerine bakmıyorum; cep telefonumla falan oynuyorum, etrafa bakıyorum, mümkün mertebe göz teması kurmamaya çalışıyorum.

Zaten üniversitedeki hocalarımın, egolarını tatmin etmek adına kalp kıran; üniversite personeline, emekçisine eziyet eden, azarlayan; her şeyi ben bilirim edası ile karşısındakine fırsat tanımayan; insanlarla arasındaki mesafeleri ve iletişimi azaltan; herkesi maske takmaya mecbur eden; emeğe saygı göstermeyen; not ve yoklama korkusunu öğrencilerine koz olarak kullandıkları kibir, benliğime derinlemesine işlemiş oldu.

Bilginin, bilgiyi istendik olmaktan uzak kılan bir yanal getirisi vardır. Ve ben, “aksi mümkün değildir” edasıyla bildiğime tapınan; gelişime, değişime kapalı biriyim. Çünkü zeki biri değilim. Zeki insan ile benim gibi bilgili biri arasındaki fark, zaten kibir olup olmaması… Bu ezberci zihniyetin, benim gibilere farklı bir dayatması belki de. Kibir, bizim gibileri sorgulamaktan ve tartışma ihtimallerinden uzaklaştırıp sindiriyor. Sorgulayıcı yaklaşımı köreltiyor. Gerçek potansiyelime ulaşmamı engelliyor. Aslında beni aşağılıyor ama farkında değilim. Ait olduğum yere siniyor ve çıkmaya çalışırsam da “gerçek bilgi,” keskin kılıcıyla bütün bilmediklerimle beni kesmekle korkutuyor.

Ve ben, taşralı ya da alt-orta sınıf bir ailenin içinden çıkıp hırslarımla çoğu zaman, ona buna yalakalık yaparak olduğum mevkiye gelip belirgin şekilde kişiliğimde bulunan bir defoya sahibim. Her zaman, egomla insanlar üzerinde mastürbasyonik eylemler yapmayı çok seviyorum. İnsan olamadığım için birçok etiketim var. Herkes bana saygı duyuyormuş gibi duruyor ama aslında herkes benden nefret ediyor. Ne zaman insan olurum, orası da meçhul!

Nur Horus

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...