Sırtında Eski II

Gece Gündüz
A A

Sırtında Eski II

-Kafayı mı yiyorum artık ben? Hayatım boyunca herhangi bir kahveyi beğenmediğim bir gün hatırlamıyorum aslında. Çok şekerli Türk kahvesi dışında tabii. Ama bir sade kahveye; “Çamur gibi olmuş, hiç güzel değil.” dediğim ilk zamanı hatırlamıyorum inan. Üstünden birkaç yıl geçtiğine eminim fakat tam o ilk gün hafızamın dışında. Yani ne zaman bu hale geldim ben? Kahveyi beğenmediği gün insan bence bir şeylerin yıl dönümüdür o gün. Bir şeylerin başlangıcı yahut bazı şeylerin bitişidir. Her halükarda bir şeyler değişir yani insanda. Peki, bende değişen neydi? Neyin farkına varmıştım?

-Sen cidden iyi değilsin!

-Olabilir. Ama bu beni kötü biri yapmaz. Demiştim sana ömrüm boyunca iyi biri olmak için çabalamadım hiç. Fakat bu kadar da boşlukta olacağım aklıma gelmezdi. Ömrüm insanların giydiğim kıyafetleri beğenmesi ve bunu dillendirmesi, yakın arkadaşlarımın giyim kuşam hakkında benden fikir istemesiyle geçti, hala da öyle devam ediyor. Ben mükemmel bir modacı veya ona benzer birisi değilim. Yahut her gün üzerine başka kıyafetler giyen zengin bir genç de değilim. Bu hikayede tek doğru olan şey genç olmam sanırım. Lafı getirmek istediğim yer; henüz yaşım küçük, her şeyi görüp geçirmiş bilgin ve olgun birisi de değilim. Fakat gel gelelim şu aklımla insanlara insanlık dersi vermeye çalışıyorum. Sadakat, dürüstlük… Bunlardan söz ediyorum onlara lafı açıldığında. Başkalarına yalan söylememeleri adına tehdit ettiğim insanlar dahi olmuştur.

-Kafanı kaldır şu dersine bak artık!

-O da ayrı bir konu tabii. Hangisinden bahsediyorsun? Okulu uzatmama neden olacak ilk dersten kaldığımda uykularımı kaçıran yatağımdaki canavar mı? Yoksa girerken bile ellerimin titrediği Madame Arzu’nun verdiği mi?

-Ben gidiyorum, sen gerçekten iyi değilsin. Kafayı mı yiyorsun artık sen?

-Ben de onu soruyorum işte. Müziğin sesi çok açık, başım ağrıyor artık. İnsan içinden konuşurken duyduğu sesin, yani iç sesinin sesini, yükseltip kısamazmış. Denesene sen de. Cidden deniyor musun sen? Sen kafayı yiyorsun artık! Hayır bağırmayacağım!

-Ah! Keşke odam biraz daha büyük olsa! İki kişi sığamıyoruz artık.

Mustafa Öven

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...