Sade Kahve Yalnızlığı

Gece Gündüz
A A

Sade Kahve Yalnızlığı

Kahve yapacaksın, ısıtıcıya su koydun. Suyun kaynadığını işaret eden o ‘tık’ sesini beklemeden ısıtıcıyı kapatıp;  ‘bu kadar sıcak olması yeter bana.’ umursamazlığını yaşadın mı hiç? Ben belirli aralıklarla yaşarım bunu. İki üç saatte bir mesela. Yahut pazar kahvaltısı için alışverişe çıktıktan sonra eve geldiğinde, ‘amaan akşamdan kalma iki çikolata vardı dolabın kapağında…’ deyip tüm torbaları dolaba tıktıktan sonra kahvaltıyı iki tane browni ile geçiştirdin mi? Sen de günün ortasında ‘olmadı iki bira alır eve giderim.’ deyip, bir başına terasta sabahladın mı? Kocaman bir evetle karşıladıysan bu saydıklarımı; Hoş geldin! Buz gibi bir ‘yalnız’ olarak “yalnız” değilsin.

Ben arkadaşım; geçmişte yaşayan bir adam olduğum için önüme bakamıyorum. O birayı başkasıyla içersem bana o eski tadı vermeyecek biliyorum. Sen bilmezsin, biz çocuk gibi cips kola oyununa takılmıştık. Yenilen ikişer bira alırdı eve gelirken, karşılıklı yudumlardık. Ben o birayı başka muhabbetle yudumlarsam yalnızlığımdan gram eksilmeyeceğini biliyorum.

Ben arkadaşım; çekingen bir adam olduğum için yalnızım. Ama sorarsan çizgimi bozmam, ağırlığımı korurum. Sorarsan; ben halimden memnunum, sormazsan da terastaki içki boşları ve küllük beni sana anlatsın.

Ben arkadaşım; huysuz ve çok çabuk sıkılan bir adam olduğum için şu dakikada buradayım. Zira burada yalnız geçireceğim vakit yerine tanıdıklarımla herhangi bir eğlence mekânında olsam, sıkılırım. Ve orda bulunup ‘of puf’ çekmek yerine bana ulaşılabilecek her mobil aletin fişini çekip, evimin terasında en sevdiklerimle olmayı tercih ediyorum.

Ben arkadaşım; bazı şeylerin farkında ve bilincinde olduğum için mutlu değilim. Hani; “cehalet mutluluk mudur?” adı altında bitmek bilmeyen bir tartışma var ya, o misal. Cehaletin mutluluğunu bilmem fakat bazı şeylerin bilincinde olmak kesinlikle mutsuzluk sebebi. Ve bu kadar farkındalık ‘topluma karşı yabancılık’ hissi uyandırıyor bende.

Biz hepsini boş verelim, sen; ilk paragrafı okuyup biraz sırıtıp “ Evet!” diyen;

Sen arkadaşım; neden ‘yalnız’ olduğunun farkında mısın?

Mustafa Öven

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...