R ve S H

Gece Gündüz
A A

R ve S H

Tekdüzeliğinden sıyrılamadığım bir hayatın penceresinden el sallıyorum bugün size. En çok sevdiğim kafedeyim yine, yenisini bulmak yahut başkasını denemek benim için uzun ve şaşalı bir iş. Bu sebepten gerek duymuyorum.

Yarış, yarış, yarış…

Neden bu koşuşturmacamız anlam veremiyorum. Saat kavramını yaratan ve kullanan tek canlı biziz mesela. Yetişmemiz gereken yerler, kaçırmamamız gereken olaylar var bizim. Hiçbir köpek akşam yemeğine geç kalmaz mesela. Yahut hiçbir aslanın “Yarın erken uyanayım!” tarzı bir planı olduğunu görmeyiz belgesellerde. Başımıza tüm bu işleri düşünüyor olmamız açıyor sanırım. Başımız, başımıza iş açıyor yani. Durum buyken “Başımız sağ olsun.” demekten fazlası gelmiyor elimizden.

Hepimiz birer psikopat…

Günümüzde düşünme eylemi bu kadar yoğunken psikolojik yardım bölümlerinin kapılarındaki kuyrukları hoş görmemiz gerekiyor tabii. Bana sorarsanız, bu şartlarda yetişen genç insanları alıp yetmiş yıl geriye götürsek, tımarhaneye kapatırlar hepsini, hepimizi. Herkes Bipolar bozuk, birinin bir ayağı sınır çizgisinin dışında; ötekine sorarsanız hem çizginin içinde hem de dışında aynı zamanda. Muhtaç olduğumuz ilaçlar ayakta tutuyor bizi. Yürüyen hastalar sokaklarda. “Normal insanlar” artık herhangi bir psikolojik rahatsızlığı olanlar haline gelmiş.

Benim çevremdeki insanlardan yüzde doksanı istediği hayatı yaşamıyor. Ve bu da psikolojik rahatsızlıkların oluşumundaki ilk katman sanırım. Ardından çocukluk sarsıntıları, yaşanan duygusal olaylar vesaire derken katmanlar dağ oluyor. Hal buyken cesareti olanlar istemedikleri hayattan kurtulmak adına intihara girişiyor, korkanlar ise spor salonlarına kayıt oluyor; işlerini değiştirme çabalarına girenler var. Yalnızlığıyla kavgaya düşen zât, hayvan beslemeye çalışıyor evinde. Tüm bunlar ve bu düşüncelerin bu kadar gerçek olması aslında bir o kadar da korkutucu. Geleceği için endişe duyması gereken insanlar günü kurtarmak ve yaşayabilmek telaşında. Geçmişe takılıp kalanlar ise intihara en yakın olanlar sanırım. Yahut bir girişimde bulunmuş, hatta daha önceden kendi hayatına kıymış olanlar bu geçmişe takılan güruh. Her şeye rağmen hava intihar etmek için gereğinden fazla güzel.

Mustafa Öven

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...