Gidenler III

Gece Gündüz
A A

Gidenler III

Birinizle bir kırmızı ışığa takılmıştık, birinizle bir kırmızı ışıkta tanışmıştık. Ötekinizle takışmıştık bir iğde ağacı altında. Bakmayın öyle gözümün içine alışmıştık bir kere kokunuza.

Biriniz giderken “Sakallarını kesme!” dedi, “Ben gelince oynarım onlarla.” dedi. Ben gittim, o da peşimden gelecekti. Özdemir Asaf şiiri gibi. Tahmin edeceğiniz üzere peşimden kimse gelmedi. Ölüm gibi bir şey olur dediler, bak bu insanlar düpedüz deliler. Yine de şuan; içine türlü duyguları gizleyebileceğim kadar uzun sakallarım.

Şu uzun saçlı olanda benim fotoğraflarım kaldı, bacakları uzun olanın da fotoğrafları var elimde. Her gördüğümde gereksiz bir ağırlık çöker üstüme. Yemekten sonra çöken ağırlık gibi aynı, kalkamam yerimden. Birinizin ahını aldım ve bende kaldı; “Bana yaşattıklarının iki katını yaşarsın umarım” adlı çalışması. Hepiniz bir mikrop attınız üstüme. Tüm bu mikroplar birleşince bir yerden sonra hasta oldum ben de. Bu çılgınlar gibi hayatı ve insanları sorgulayıp kimseye güvenmemek nereden geliyor sandınız? Siz söylediniz. Yok hayır; kelimelerle dile getirmemiş olabilirsiniz fakat tevazu göstermenize alışkın olmayan bedeniniz ve sadakatten zerre nasibini almamış ruhunuz söyledi bunu bana. Çekti kenara kulağımdan asıla asıla söyledi. Bu dersi her aldığımda katlanarak yandı canım. Çünkü tahmin edersiniz aynı hatayı ikinci kere yapmanın kimlerin işi olduğunu.

Eylül gitti, Ekim ve Kasım da peşine takıldı. Giden şu uzun saçlıyla Eylül’den bir şarkı kaldı dilimde. “Belki benim kağıt param…” diye devam eden şarkı. Bir zaman sonra fark ettim ki her ruh hali, her insan ilişkisi ve çoğu durum için yazılmış bir şarkı, şiir var. O yüzden işaret saymamalı insan kendine bu dizelerin tanıdık oluşunu. Ama kırk bin nüfusu olan küçük ilçede yaşadığımızı düşünerek; o şarkı resmen bize yazılmamış mıydı?  Belki de sözlere çok güvenip kafamda yazmıştım hikayeyi. Bilemiyorum Sayın Gidenler… Belki de gerçekten şarkıların günahı yoktur.

Mustafa Öven

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...