Gidenler II

Gece Gündüz
A A

Gidenler II

Hala hiçbir şey aynı değil biliyor musunuz? Yani siz gittiğinizden beri. Çok küçüktüm, ilk gidenimdin sanırım; dedem. Giderken bir gizem bıraktın ardında. Yıllarca bana verdiğin 50 bin liralar. Ne oldular hiçbir fikrim yok inan. Bir de fotoğraf kaldı ki senden, hiç sorma. Elinde acayip büyük bir hortum, senden sonra çocukluğumun geçeceği yolları yıkıyorsun. İlerde kale yaparız diye diktiğin muazzam iki adet mandalina ağacının da karede olmasından hiç bahsetmiyorum. Ama sen gidince hiçbiri aynı kalmadı. Yani sen olsaydın daha iyi olurdu bence. Ne babam aynı ne babaannem gittiğinden beri, yıllardır.

Ah tabii bir de Chivas. Hala telefonumun arka planında fotoğrafın biliyor musun? Sanırım aynı kalan tek şey o, sen gittiğinden beri. Bu arada yeri gelmişken ben sana bir özür borçluyum başımın tatlı belası;

Ben insanlara; “İnanmıyorum, yemin ettirtmeyin, anlamı yok.” diyorum. “Tövbe de.” diyorlar, gülüyorum. Ama bir noktada en sevdiğim kadını dahi dürüst olduğuma inandırmak için senin üstüne yemin ettiğim doğrudur. Sorun benim ettiğim yemin değil, zira bir süre sonra o kadının diline pelesenk ettim seni. Belki de bu yüzden kaybettim. Bu durum hayatımda üstüne yemin edebilecek kadar değer verdiğim, yani en çok değer verdiğim varlığın sen olduğu mu kanıtlar? Yoksa ederi olmayan insanların ağzına adını söylettiğim için beni basit mi yapar? İşte gittiğinden beri senin adına yaşadığım ikilem budur baş belası. Bunun yanında sen gittiğinden beri dışarıya çıkmaya bahanem yok biliyor musun? Yani hiç değilse seninle gezmeye çıkardık. İyice kapattım kendimi be oğlum. Burnundan öpüyorum.

Mustafa Öven

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...