Vazgeçme Eşiği

Gece Gündüz
A A

Vazgeçme Eşiği

“budur benim çabam, bu:
adanmak özlem çekerek
dolaşmaya günler boyu.
güçlenip genişlemek derken,
binlerce kök salarak
kavramak hayatı derinden-
ve ortasından geçerek acının
olgunlaşmak hayatın ta ötesinde
ta ötesinde zamanın!..”

Rainer Maria Rilke – Budur Benim Çabam

Hayatın ortasında bir yerlerde dönüp arkama baktığım zaman, vazgeçtiğim birçok şey karşılıyor beni. Bazen zamanın nasıl bu kadar hızlı geçtiğine şaşırıyorum, hayatın bir sonraki dönemeci ne zaman çıkacak karşıma, yine nelerden vazgeçeceğim, bilmiyorum.

Hayat önünüze seçenekler sunduğunda, birini tercih edip yolumuza devam ederiz. İnsan umudunu kaybetmedikçe, oralarda bir yerlerde tutunabileceği bir şeylere sahip oldukça, seçeneklerini buna göre belirlemek ister. Hepimizin farklı bireyler olmasının sebebi, bizim için değerli olan şeylerin, farklı olmasıdır. İnsan seçim yaparken, bütün değerlerini göz önünde bulundurarak yapar bunu.

İşte vazgeçme eşiği burada karşımıza çıkıyor. Hayatta bizim için önemli olan şeyleri bir sıraya koyduğumuzda, hangisi ağır basıyorsa, onu elimizde tutmak istiyoruz; çünkü bizi biz yapan, yürüdüğümüz yol ve yaptığımız seçimlerle bu yolda nasıl yürümek istediğimizdir.

Bazen tercih ettiğimiz seçeneklerin güzelliğiyle sevinirken, bazen de vazgeçmenin ağırlığıyla, ruhumuzda bıraktığı yara izleriyle devam ediyoruz hayata. İnsan zaman zaman acizliğini unutup, kadere hükmediyormuş gibi davranıyor. Zaman zamanda kendini dünyada ufacık bir nokta olarak görüp, kendine azıcık bile değer vermiyor. Bütün bunların ortasında, kendi gerçekliğinin, sonlu oluşunun farkında olan bireyler, iyinin ve kötünün ötesinde evrensel bir ahlak ilkesiyle hareket ederek kararlarını hırslarıyla değil, vicdanlarıyla veriyorlar.

Elinde sonunda vazgeçtiğimiz her şey, birazda olsa eksiltiyor bizi. Tercih etmediğimiz güzel bir seçeneğin acısı, yakamıza yapışıp kalıyor.

Yine de insan; kendi yarattığı değerlerle hareket edip, sevdikleri uğruna bir şeylerden vazgeçip, onları kendi isteklerinin önüne koyabiliyorsa, bir seçeneği kaybetse bile oldukça erdemli ve büyük değerler yaratıyor demektir.

Mustafa İnce

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...