Sıradanlaşmak

Gece Gündüz
A A

Caddede yürüyen kalabalığın içine dalıp her biri farklı amaçlarla bir yerlere yetişmeye çalışan insanların arasında yürürken; ne kadar da sıradanlaşıyor insan. Her gün aynı şeyleri yapmaktan değil, sahip olduklarınızın size sahip olmasından da değil. Tek benzerliğinizin, bir yerlere yetişmek ve aynı caddede yürümek olduğunu düşünmenize rağmen; bir an için aynı hissediyorsunuz kendinizi, belki bir de gelecek kaygınız. Kalabalığı üzerinizden sıyırıp attığınızda nefes almaya başlıyorsunuz; ancak sizi boğan şey kalabalık değil. Sadece kalabalığın, olanca gürültünün ve birbirine karışan iç seslerin içinde yalnızlığın daha iyi anlaşılması. Bir an önce kendinizi yalnız hissettiren o tehlikeli güruhun içinden çıkıp üzerinize geçirdiğiniz insanı maskeyi bir kenara atmak istiyorsunuz. Çünkü her şey modern bir kurmacadan ibaret. Sahte gülümsemeler, azıcık bile önemsenmeyen hal hatır sormalar, insanların sadece kendini anlattığı ikili diyaloglar; en iyi dinleyicileri bile iletişim kurmaktan çekinir hale getiriyor.

Biraz gözlemlediğinizde, modern insan dediğiniz sözde bireyin bir yalancıdan ibaret olduğunu görüyorsunuz. İlkel halinden üstün değil, çünkü onu reddediyor. Aciz olmadığını söylüyor fakat sürekli bir şeylerle yüzleşmekten kaçıyor; yalnızlığından, ölümün verdiği tiksintiden ve esasında insan olmanın gerçeğinden.

Oysa sadece bir ayna yetiyor gerçeği görmek için. Bu ayna bazen bir başka insanın suretinde gördüğü aksi, bazen de camdaki yorgun yansıması oluyor. Her insanın içinde karanlık bir tarafı vardır. Onu kabul etmediği, bir kör gibi davrandığı sürece; kendini tamamlamasının mümkün olmadığı bir tarafı… Yalnızca bunu yaparak sıyrılabilir kalabalıktan, onun getirdiği sıradanlıktan. Ölümle yüzleşerek; yeri geldiğinde, yanında yürüyecek bir kişi bile olmayacağını görüp özgürlük denen kavramın aynı zamanda taşınması gereken ağır bir yük getirdiğinin farkında olarak.

Bunu başarabilen bireyler olduğumuzda; bütün maskeleri, ideal benlikleri, sahtelikleri bırakıp diğerlerine ve aynalara yansıyan bütün akislerimizin aslında aynı kişi olduğunu da görebiliyoruz.

Mustafa İnce

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...