Sahip Olmak ya da Olmak – Erich Fromm

Gece Gündüz
A A

Sahip Olmak ya da Olmak – Erich Fromm

“Kişiler, kendi parmak izleri gibi öylesine farklı, bir kerelik ve çeşitlidirler ki, onları duygu ya da sezgi yoluyla bile tam olarak anlamak imkan dışıdır. Çünkü birbirinin aynı olan iki insan yoktur dünyada.”
Erich Fromm.

Sahip olmak mı? Yoksa olmak mı? İnsan hayatın anlamı ararken o veya bu şekilde bu soruları kendine yöneltiyor. Peki nedir sahip olmak?

Sahip olmak sadece metalarla sınırlı değildir. Bu bir davranış biçimi, dünyaya bakış açısıdır. İnsanın bu hırsı; aşkı, sevgiyi, duyguları, parayı, nesneleri ve diğer insanları da kapsar.

Peki olmak nedir? Olmak sahip olmanın tam tersidir. Olan insan, sahip olma arzusuyla hareket etmez. Bütün gereksiz yüklerinden kurtulur ve bir şeyleri olduğu gibi görmeyi öğrenir.

Sanayi devrimi ile gelişen insanlık, kendini daha ileri bir seviyeye taşıdığını zannediyordu. Ancak seri üretime geçilmesi, beraberinde bir satın alma çılgınlığı getirdi. İnsan kendini dönüştürme çalıştığı üst insan modelinin çok aşağısında kaldı ve basit zevkler peşinde koşan radikal hedonist bir anlayış benimsedi.

İnsanlık kendini  kendini mekanize etmeye çalıştı. Bütün bunların sonucunda bir çoğumuz büyük bir bunalıma sürüklendik.

Hepimiz içinde bulunduğumuz sosyokültürel yapıdan bir şekilde etkileniriz. Hatta büyük kısmımız toplumun oluşturduğu düşünce ve normlara göre hayatımızı düzenledik. Bu şekilde varlığın özden önce geldiğini unuttuk. Sanki bir şeyler bizim için önceden yazılmış gibiydi. Dünyanın sahnelediği bir oyunda bizler sadece rollerimizi yerine getirmesi gereken basit kişilerdik.

Olmak düşüncesindeki insan kendini dönüştürmeye çalıştığı bu basit varlıktan, bu kokuşmuş hezeyandan fazlasıdır. Aşka ve sevgiye sahip olmaya çalışmaz. Bir çoğumuz karşıdaki kişiye değil, ona sahip olma fikrine aşık oluruz. Ancak olmak temelli aşk bunu asla yapmaz, insanı ve karşısındaki kişiyi yüceltir. Dünyayı basit nesnelere ve hırslara indirgemez, varoluşunun sonlu olduğunu bilir ve hayatın her anının tadını çıkarır. Bilgiyi kendine saklamaz, paylaşır ve insanlığa hizmet eder.

İşte sahip olmak ya da olmak arasındaki fark budur. Psikoloji, felsefe, sosyoloji alanlarında yazılmış bu eser, insana nasıl yaşadığını, nasıl yaşaması gerektiğini, sadeliğin içindeki anlamı öğretmeyi hedefliyor.

Sahip olduklarınızın size sahip olmaması dileğiyle…

“Mülkiyet:
Biliyorum ki ben,
Ruhumdan akıp gelmek isteyen düşünceler
dışında,
Hiçbir şeye sahip değilim.
Biliyorum ki ben,
Tatlı bir sevgiyi, küçük bir sevinci tattığım
anlar dışında,
Hiçbir şeye sahip değilim.”
GOETHE

Erich Fromm – Sahip Olmak ya da olmak.

Mustafa İnce

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...