Ölüm Üzerine Zamansız Düşünceler

Gece Gündüz
A A

Ölüm Üzerine Zamansız Düşünceler

Ölüm hayatın bir parçası, değişmez bir olgusudur. Hayatta sadece bir kez tadılmasına rağmen, insan sık sık ölümü yaşar. En çok da sevdikleri ile yaşadığı üzer insanı, onlara bir zarar gelmesin ister, hatta bazen kendi canına onlar kadar değer vermez. Hayatın içinde yaşam kadar, ölüm de vardır.

Her insan ölümle farklı şekillerde yüzleşir. Kimi ondan kaçmayı, aklına getirmemeyi yeğler. Daha genç olanlar bu konuda biraz daha kaygısızdır. Ancak bazı insanlarda ölümle yüzleşmeyi ister. Zira kaçınılmaz olanı erteleyemeyeceklerini bilirler.

Ölümden korkmadığını söyleyen yaşlı insanlar da vardır. Ancak beni en çok şaşırtan, bunu söyleyen genç insanlardır. Ölümü düşünüp, bu olguyla hayatı devam ettirebilmek, gerçekten büyük bir zorluktur. Çünkü ölüm, insanın ağzında hoş bir tat bırakmaz. Ölüm düşüncesi akla gelince; yaşayamadıklarını, yaşamak istediklerini, en çokta geride bırakacaklarını düşünür insan.

Ölüm zamansız oluşuyla, sevdiklerimizi bizden alışıyla, birçok açıdan oldukça üzücüdür. Ancak ölümde yaşamın bir parçası olduğu için, kötü değildir. Ölümü düşünen insan, nasıl yaşaması gerektiğini bilir. Diğer insanları üzmez, arkasında bıraktığı kırgınlıklar olmaz ve en önemlisi küçük şeyleri kendine dert etmez. Böylece ölüm vakti geldiğinde huzurla ölüme yürüyebilir.

Dün gece ölümü düşündüm. “Ölümle yaşamak mümkün mü?” diye sordum kendime. Ölümün tüm yaşantıların üzerine zamansız bir yağmur gibi yağdığı geldi aklıma. Sonra fark ettim ki, ölümle daha iyi yaşanabilir. Çünkü ölüm her nefesi, her yaşantıyı ve sevdiğim bütün insanları daha değerli kılar. Ölüm, zamansız gelen bir yağmur, anlam için bir yakarıştır.

Ölümle yaşamak güneşe bakmak gibidir, yinede ölümden korkmuyorum. Eski bir filozofun dediği gibi;

“Ben varken ölüm yok, ölüm varken ben yokum.”

Mustafa İnce

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...