İntihar Üzerine

Gece Gündüz
A A

İntihar Üzerine

İntihar girişiminin ardından hayatı kurtarılabilmiş bir adam, bir gün bana, kentin dışına çıkıp kafasına bir kurşun sıkmak istediğini, ancak akşamın o saatinde kentin dışına gidecek tramvay bulamadığı için bir taksi tutmak zorunda kaldığını, derken sırf tramvay bulamadığı için boşu boşuna taksiye para harcamayı saçma bulduğunu, bunu fark edince de ölümden hemen önce böyle kaygılara hala kapılabildiğini fark edip gülümsediğini anlatmıştı.

Viktor E. Frankl – Hayatın Anlamı Ve Psikoterapi

Bir keresinde sevdiğim bir yazar hayatı satranç oyununa benzetmişti. Hayat satranca benzer, siz bir hamle yaparsınız ve o bir hamle yaparak önünüze bir engel koyar. İntihar ise satranç tahtasını kaldırıp atmaktır. İnsanlar çeşitli sebeplerden dolayı intihar eder, ancak bana göre her insanın toplandığı ortak nokta, hazza erişememek yani mutlu olamamaktır. İnsanlığın son zamanlarda artan haz arayışı insanlığı büyük bir bunalıma sürüklemiştir.

Peki yaşamak sadece hazza ulaşmaya çalışmak mıdır? Bence hayatın anlamı bundan çok daha derindir.

Hayat mutlu olmak ve acı çekmek arasında gidip gelen yaşantılardan oluşur. Satranç tahtasındaki en ufak engelle hayattan nefret etmek, oyunu baştan kaybetmek demektir. İntihar bir kaçış türüdür, fakat bu kaçışın geri dönüşü yoktur.

İnsan geçmişte ne yaşarsa yaşasın, hayatın anlamsız olduğunu ve intihar etmesi gerektiğini düşünmemelidir. Çünkü hayat şimdi ve burada devam eder, insan bu şekilde var olmayı öğrenebilirse, yaşadığı anın güzelliğiyle dolup taşar; okuduğu bir kitapla tüyleri diken diken olur, güzel bir tabloyu zevkle seyreder, dinlediği bir müzikle ruhunu besler ve bütün bunların yanında acıyı kabul etmeyi öğrenir.

Çünkü acı da mutluluk gibi hayatın bir parçasıdır. Bu güzel anlar yaşanıp bitse de, ileride yüzde bir gülümsemeyle hatırlanır.

Yaşam inişli çıkışlı bir yola benzer. İnsan bazen bu yolda en dibe iner ve intiharı düşünür. Önemli olan yaşamı seçip savaşmaktır, işte o zaman yol, sizi en tepeye götürecektir.

Mustafa İnce

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...