Şairin Kaleminden Zafer İşlemleri

Gece Gündüz
A A

Şairin Kaleminden Zafer İşlemleri

Bitti.

İnsanlar, vazgeçtiler oynadıkları oyunlardan. Birbirlerine gerçekleri fısıldadılar. Tanıdık haberler isabet etti kulaklarına. Namusunu koruyabilen tüm mutluluklar, koştu aynı çatının altına. Gizemli şatoların havuzları alev aldı. Purolu adamlar donakaldılar. Ve o gün anlaşıldı; paranın yenmeyeceği ve sahte saltanatların uzun sürmeyeceği…

Matematik, o gece ansızın yitirdi anlamını. Ölenler öldü, kalanlar söz verdiler dostlarının anılarını yaşatacaklarına. Olası bir barış ihtimaline karşı cephelere koşuldu. Köyler boşaltıldı ve tüm şiveler şehirlerin uçlarına eklendi.

Uykudan uyananlar, sevinçle oturdular sofraya. Uyumaya devam edenlerse götürüldüler darağacına.

Ve şiir, o gece ansızın yitirdi anlamını. Şair gülümsedi. İçinde biriktirdiği tüm sigaraları yüreğinde söndürdü. Aşk acısı kayboldu, uçtu gitti uzaklara. İhtimaller, sabahın köründe içtimaya çıktılar kafasında.

Korkmadı hiç. Yazdığı satırlar, yaşamına aitti zira. Kuvvetli deliller sundu mahkemeye.

“Şiir anlamını yitirdiyse, matematik anlamını yitirdiyse… Onlara tekrar anlam kazandıracak benim.” dedi.

Aklandı.

Yalnızca yaşadıklarını yazan şair, önce…

Yalnızca yaşadıklarını yazmayan dostlarının, darağacına götürülüşünü izledi. Ölenler öldü, kalanlar söz verdiler dostlarının anılarını yaşatacaklarına.

Ve sonra… Şair, eline aldı kalemi. Yazdı. O gece…

Gizemli şatoların havuzları alev almış, namusunu koruyabilen tüm mutluluklar aynı çatı altında toplanmış, purolu adamlar donakalmış, paranın yenmeyeceği ve sahte saltanatların uzun sürmeyeceği anlaşılmışken… Yazdı şair. Yaşadı.

Ve o yazınca… Ve o yaşayınca…

Matematik, yeniden anlam kazandı. Şiir, yeniden anlam kazandı.

Gömüldü oynanan oyunlar. Tarihe karıştı purolu adamlar. İnsanlar, ayağa kalkıp onu alkışladı. Şairi… Gülümsedi şair. Oyun bitmişti. Ve şimdi her şey… Yeniden başlıyordu.

Buğra Emre YILDIRIM’a ithaf olunur.

Mustafa Aplay

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...