Hasret

Gece Gündüz
A A

Hasret

Uyuyan cesetleri töhmet altında bırakmak kadar yersiz sana olan bu coşkunluğum. Sarhoş muydum, hatırlamıyorum. Bir aptallık yaptım. Köpek balıklarıyla dahi konuşmayan ben, nedense sana okudum kelimelere olan can yakıcı obsesyonumu. Ne yapayım, bir hatadır oldu. Kasten yaralandım. Mermere olan saygısızlığım BM tarafından kınanırken fark ettim gökyüzünün yaşamayı değil, ölümü sevdiğini. Dünyaya kaç defa söyledim o kadar da önemli bir insan olmadığımı. Ama o her seferinde etrafımda dönmeye devam etti.

Doğru duymuşsun, öykülerim hep ölümle bitti. Askerler fethettiğim şehirleri beğenmediler. Kalemim sigortalı bir işe girdi. Ben de saldırgan kuşların hayallerinde işe başladım. İşyerinden aşırdığım özgürlüğün kokusunu ekmeğime katık yaptım. Böyle yaşamak kimin çıkarına olur diye çok düşündüm. Bir sonuca varamayınca sigaraya başladım.

Gülme. Bu dünyadaki herkes senin gibi normal olsaydı hayat berbat olurdu. Yemek kaşıklarının başını kimse okşamazdı o zaman. Oyuncaklar parklarda oyun oynayamazdı. Bulutlara kimse iltifat etmezdi. Ve belki yağmazdı o zaman yağmur. Ne kötü bir varsayım. Düşünsene, herkes AVM’lere gidiyor. Gökdelenlerde yaşıyor. Şiir yok. Kangurular yalnız. Düşüncesi bile kötü. Ben, hayatı bu hâliyle seviyorum. Seni her hâlinle…

Kendimi sevmiyorum ama ona da saygı duyuyorum. Yazılarıma ise aşığım. Şöyle söyleyeyim: Kurduğum cümlelerle aramda oluşan elektrikle 100 devletin karnı doyar. O hâlde bir gün gel, özgürlük temalı bir masal okuyayım sana. Balık yeriz, ayran içeriz. Kuala Lumpur’un yeni hükümetini konuşuruz. Şiir bile okurum belki sana. Ne manyak olur ama.

Canım fena hâlde senin ince sesin çekiyor. Gözlerini kapat da dudaklarından dinleyeyim seni. Ölümü hatırlayınca karnım acıktı. Gel. Sensiz boğazımdan geçmiyor. İşte böyle adam olunuyor. Durgunluk bir haktır. Surat asmak sorumluluk. Gel güzelim. Gözlerindeki ateşi özgürlüğe teslim edelim. Yanmasın biletimiz. Gel. Öyle bir yaşayalım ki… Kimse duymasın.

Hasretin çok güzel kokuyor. Aslında edebiyat falan hep bahane. Sana bir şey soracaktım. Buradan orası, koşarak kaç saat sürüyor?

Mustafa Aplay

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...