Ve İnsan

Gece Gündüz
A A

Ve İnsan

“Unut” dedi Bilge. “Kapat gözlerini ve unut. Savaşları, cinayetleri, katliamları, ölümleri unut. Geçmişte yaşadıklarını hatırlamayıver. Arkandan dolap çevirenleri de unut, ısmarlama söz söyleyenleri de. Aşkına göz diken kara gözlü Sude’yi de affet, ziline basıp kaçan mahallenin afacanlarını da. Canlı denizin üstünde ölü yatan göçmen çoğunun katillerini bırak, arama. Sorma insanlara geleceğin ahvalini.”

“Farklı bir yaşamı hayal et. Gülümse o yaşamdaki gerçeklere. Seslere kulak ver tüm benliğinle. Selamla aydınlık kokan günlerin yonca bahçesini. El uzat samimiyetinden yardım isteyen nesillere. Doğrul ve ayağa kalk. Dirilen ölüler gibi bak gözlerinle yeni yaşamına. Sevginin kazandığını görmek için uzaklara bakınıver. Sev yeniden. Herkesi yine sev doya doya. Büyüt sevginin çemberini kutuplara varıncaya kadar. Bak o zaman değişecek her şeyin. Parmağını sallayan güçlerin yıkıldığını göreceksin sevgiyle. Tüm heybetiyle insanlığın karşısında duranların sarsılmalarını duyacaksın. Âşıkları kavuşturmayanların ceza çekmesini istediği gün Tanrı, sana da gülecek belki de. O yaşamı kazandırdığın için gülecek sana. İçindeki Tanrıyı yıktığın zaman başaracaksın. Gözlerini kapattığında ölmez insan. Başka bir yaşama başlar aslında. Daha güzel yapmak ise insanın elindedir o yaşamı.”

“Unutma” diyerek devam etti Bilge sözüne. “İnsan elindeki en değersiz olanı kaybettiğinde anladı sevginin değerini. Sevgiyi kaybedince anladı her şeyi kaybettiğini. Savaş çıkardı insan yeryüzünde. Kazanmak için girdiği her savaşı da kaybetti. Kendisini de kaybetti savaş sırasında insan. Hatırlamadı ait olduğu yeri. Tam zamanı geldi şimdi. Hayır, gelmediğini bilmeyenler için geldi sadece. Elleriyle boğdu bedenini. Ateşiyle sardı gözlerini ve kesti kendi kellesini. Ses bile çıkarmadı hiçbiri.”

Sözlerini bitirmeden uzaklaştı Bilge. Karanlık ormanın içine saplanırcasına düştü. Giderek kısaldı boyu ormanda. Kaybolmadı yakın bir tarihte bu ormanda. Herkes biliyordu ormanda olduğunu da yaşadığını da. Ancak akıl erdiremedi insan aramaya. Bilge için gerek yoktu zahmete girmeye. Vakit de bulamadı harcamaya.

Muhammed Murat

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...