Köpekler

Gece Gündüz
A A

Köpekler

Tam başını yastığa koyacakken başladı köpeklerin kavgası. Havlama sesleriyle irkildi yatağın içinde. Çocukluğundan beri uyuyamazdı sesli ortamlarda. Hele, bu kadar net bir şekilde gelen köpek havlamalarında imkânsızdı tabii. Her ne kadar üşengeç biri olsa da doğruldu yatağından. Kirlenmiş olan camını açarak dışarıya uzattı başını. Birbirlerini kovalayan köpekleri gördü hemen. “Algıda seçicilik.” diye geçirdi içinden. Köpekler, hep birlikte yolun karşısındaki inşaata girip duvardan atlıyorlardı. Birkaç dakika sonra inşaata giren köpeklerin sesi kesildi. Bir tanesi bile atlamadı duvardan. Aylardır yaptıkları bu işin bu gece bitmesinin sebebi neydi? Bir anda sesi kesilen köpek olur muydu? Üstüne birkaç parça bir şey alıp indi. Apartmanın kapısının sesinden rahatsız olmasına rağmen umursamadı. Yavaş adımlarla yaklaştı inşaata. İçeri girmeden önce etrafta bulduğu çöpleri attı. En ufak bir ses gelmemesinden dolayı rahatsız olduğunu fark etti. Aslında istediği de buydu ama…

Yavaşça inşaatın içine girip duvarın arkasına doğru ilerledi. Tahta, mermer, taş yığınları arasında ilerliyordu tek başına. Köpek seslerinin en son geldiği yöne doğru gitmekte kararlıydı. Karanlığın iyice bastırmasından dolayı, cebinden çıkarttığı telefonunun fenerini yaktı. Sokak lambalarının çalışmamasından dolayı da biraz sinirlendi. Telefonunu diğer yöne çevirmesiyle irkildi. Birkaç köpeğin, üst üste yığılmış bir şekilde durduklarını gördü. Hareket yoktu. Ses yoktu. Köpeklere yaklaşıp ayağı ile dokundu bir tanesine. Üstteki yere doğru biraz kaydı. Bir, iki, üç, dört, beş… Tam beş köpek üst üste yığılmış bir şekilde duruyordu. Köpeklerin sesleri en son buradan gelmişti.

Etrafına bakındı. Telefonunu, farklı yerlere hızlı bir şekilde tutmaya başladı. Birileri olmalı diye düşünmeye başladı. Soğuk rüzgârın hışırtısı dışında en ufak bir ses çıkmıyordu gecenin karanlığında inşaatın ortasında. Yavaş adımlarla köpeklerin bulunduğu yerden uzaklaştı. İçi boş su şişesi bulup köpeklerin bulunduğu yere attı. En üstteki köpeğin karnına isabet ettirdi. Hiçbir hareket yoktu köpekte. Telefonunun fenerini kapatarak çıktı inşaattan. Evine dönüp uyumak istedi. “Köpeklerin bu duruma neden geldiğinden bana ne?” diyerek yola çıktı. Yırtık montun içinde, simsiyah gözlerini dikmiş bakıyordu yaşlı adam. Uzun sakallarını biraz elledikten sonra arkasını dönüp ilerledi. İnşaattan çıktığını gören bu yaşlı adamın yanına gitmeyi düşündü önce. Ancak kimdi bu ihtiyar? “Köpeklerle bir ilgisi olabilir mi? Köpekleri benim öldürdüğümü zannetmesin sakın. Eyvah!”

Muhammed Murat

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...