Bir Nazım Hikmet İncelemesi

Gece Gündüz
A A

Doğumu: 15 Ocak 1902

İlk Şiiri: Feryad-ı Vatan (1913)

İlk Okul: Galatasaray Sultanisi

İlk Ayrılık: Kurtuluş Savaşı için Anadolu’ya geçen Nazım Hikmet, sağlık problemlerinden dolayı Bahriye Mektebi’nden ayrılarak öğretmenlik yapmaya başlar.

İlk Atanma Yeri: İlk olarak öğretmenlik vazifesi için Bolu’ya atanır.

İlk Yazdığı Dergi: Aydınlık

Önemli Tarihleri
17 Haziran 1951 – Nazım Hikmet vatanından ayrıldı.
25 Temmuz 1951 – Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldı.
3 Haziran 1963 – Kalp Krizi sebebiyle hayatını kaybetti.
1 Ocak 2002 – 2002 yılı, UNESCO tarafından Nazım Hikmet Yılı seçildi.
5 Ocak 2009 – Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığına geri alındı.

Yazdıklarından dolayı 15 yıl hapis istemiyle yargılanırken Sovyetler Birliği’ne gitmeye karar verir. Sovyetler Birliği’nde yaşarken 1928 yılında çıkan af kanunu ile tekrar vatanına kavuşur. Ancak 1938 yılında hapse giren Nazım Hikmet, 12 yıl tutukluluk hayatı yaşar. Sonrasında ise askere alınma durumlarından dolayı bir Rumen gemisiyle Rusya’ya geçer.

Neden Kaçtı?
1951 yılında, “Genç Adam” olarak bahsettiği Refik Erduran’ın yardımıyla, deniz yoluyla ülkeden ayrılan Nazım Hikmet, yıllarca hapis yatmasının ardından talep edilen askere alınma mevzusunun bir bahaneden ibaret olduğunu düşünmekteydi. Askere alınarak öldürülmek istendiğini veya konuşulmasına izin verilmeyeceğini düşünen Nazım Hikmet, 17 Haziran gününü yaşamaya karar verir.

Nasıl Kaçtı?
Refik Erduran ve arkadaşlarıyla durumu görüşen Nazım Hikmet, ilk olarak hava yoluyla gitmeyi planlar. Ancak Refik Erduran tarafından ortaya atılan bu teklifi Nazım beğenmez. Ünlü bir armatörden sürat motoru satın alan Refik Erduran, hızı 35 mile kadar çıkabilen motor ile Nazım Hikmet’i almak için Tarabya Oteli’nin önüne kadar gelir. Nazım Hikmet ise kapısının önünde duran arabanın içindeki polisler uyurken çıkar evinden. Hızlı bir şekilde, sabahın erken saatlerinde buluşma noktasına gelir. Refik Erduran ile birlikte sürat motoruna binerek Karadeniz’de gezmeye başlarlar. Biraz sonra önlerine çıkan Romanya bandıralı gemiye yanaşırlar. Ağlayan gözlerle son bir kez daha vatanına bakan Nazım Hikmet, gemidekilere seslenmeye başlar. Kişinin Nazım Hikmet olduğunu anlayan gemidekiler, Bükreş’e bildirimde bulunur. Bükreş hemen Moskova’ya olayı iletir. Moskova’nın izni ile Nazım Hikmet gemiye alınır. Refik Erduran ile vedalaşan Nazım Hikmet, gemiye çıkarken uzunca bir süre vatanına doğru salladığı eliyle birlikte uzaklaşır Karadeniz’de. Bir daha da geri dönme fırsatı bulamaz ünlü Türk şairi.

Aşkı İçin Öldü
İstanbul’da Münevver Hanım ve oğlu Mehmet ile yaşayan Nazım Hikmet, Rusya’ya ulaşmasıyla yeni bir hayata merhaba der. Her ne kadar oğlu ve eşini yanına alma planları yapsa da polislerin yıllar boyunca her gün evinin önünde bulunmasından dolayı teşebbüs etme fırsatı da bulamaz. Bu süre zarfında Vera adındaki genç bir kıza âşık olan Nazım Hikmet, uzun zaman sonra şiirler yazmaya tekrar başlar. Vera’nın gözlerine âşık olan Nazım Hikmet’in sağlık sorunları da ilerlemeye başlar. Doktorlar 10 yıllık ömrü olduğunu belirtirken Vera ile evlenmesi hâlinde ise 3 yıl yaşayabileceğini belirtir. Vera ile dolu dolu üç yılı tercih eden Nazım Hikmet, evliliğinden 3 yıl 4 ay sonra vefat eder.

“Nazım Hikmet memleket, memleket Nazım Hikmet
Kafiye için yazmadık, hasret sana memleket.”

Muhammed Murat

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...