Ahmet Haşim’e Dair Anılar

Gece Gündüz
A A

Ahmet Haşim’e Dair Anılar

Sembolizm denilince akla gelen ilk şairlerimizden olan Ahmet Haşim, kısa hayatında birçok önemli başarıyı kazanmış sanatçılardandır. Genelde dolu dolu yaşamayı seven bir sanatçı olmadığı görüşü hâkim olsa da ortaya koyduğu fikri hareketler ile sanatın özüne dair yaklaşımlara sahip olduğunu göstermiştir. 1884 yılında babasının görev yaptığı Bağdat’ta doğan Haşim, 49 yaşındayken hastalıklarından dolayı vefat etti. Şiirlerde kullandığı ağdalı yapı ile tanınmasına rağmen düz yazılarında oldukça sade bir dil kullanmıştır.

Birçok önemli sanatçının anı kitabında mutlaka Ahmet Haşim ile ilgili birçok hatıra yer almaktadır. Ahmet Haşim’in kendini beğenmediğini ve hep mutsuz bir psikoloji içinde bulunduğunu her hatıra başında görmemiz mümkündür. Yanağında bulunan Halep çıbanının büyük bir izinden dolayı yakışıklı olmadığı söylense de temiz bir yüzü olduğu da anlatılagelmiştir. Yakın dostlarından Yakup Kadri ise zekâsına hayran kalan isimlerden sadece bir tanesiydi. Mavi gözlü bir zekâ pırıltısı olarak tanımlamayı da ihmal etmezdi. Devamlı mutsuz olmasını ise altı yaşında annesini kaybetmesine bağlayanların sayısı da bir hayli fazladır. Ancak belki de şiirlerindeki bu yapının ortaya çıkması mutsuzluğun getirisiydi.

Ahmet Haşim ile olan anıların birçoğu evlilik ile ilgilidir. Birçok defa evlenme amacıyla kız istemeye giden Ahmet Haşim, her seferinde başka bir gerekçeyle kızı isteyemeden dönmüştür. Falih Rıfkı Atay’ın eşiyle birlikte gittikleri bir kız istemede de bu durumlardan bir tanesi yaşanmış. Kız istemeye giden Ahmet Haşim, evleneceği kızın annesini görür. Annenin bir hayli çirkin olmasından dolayı kızın da ilerleyen yaşlarda annesine benzeyebileceğini söyleyerek vazgeçmiştir. Bunun dışında Yakup Kadri’nin annesi ve kız kardeşiyle de kız istemeleri hep niyette kalmıştır. Her defasında kızın ya da ailesinin bir kusurunu bulmayı başarmıştır.

Ahmet Haşim, yazdığı Merdiven şiirini Faruk Nafiz Çamlıbel’in tahlil etmesini ise “rezalet” olarak tanımlamıştır. Oldukça ses getiren Ahmet Haşim imzalı şiirlerden olan “Merdiven”, Çamlıbel’e göre bir yaşamı anlatmaktadır. Ahmet Haşim ise buna karşı çıkarak alegori ile sembol arasındaki farkı anlatmaktadır. Haşim’e göre alegori tek bir şeyi ifade ederken sembol aynı anda birçok farklı unsuru simgelemektedir.

Bağdat doğumlu olmasından dolayı birçok kişi tarafından yurduna dön çağrıları da almıştır hayatı boyunca. Irak Hükümeti de bunlardan yararlanarak yüksek maaşlı iş teklifleri yapmıştır. Her ne kadar ailesinden birçok kişi bu davete icabet etmişse de Ahmet Haşim, İstanbul’da kalmaya devam etmiştir. Bir yandan memuriyetine devam ederken diğer yandan da öğretmenlik görevini ifa etmiştir. Yemek bilgisinin de en az şairlik kadar iyi olduğu da birçok anı kitabında yer bulmaktadır. Kadıköy’deki küçük dairesinde yaşama gözlerini yuman büyük şair; arkasında şiir, deneme ve gezi yazıları bırakmıştır.

Kaynak: Mina Urgan, Bir Dinozorun Anıları, Yapı Kredi yayınları, 78.baskı.

Muhammed Murat

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...