Sabrın Azmi

Gece Gündüz
A A

Azimli ve sabırlı olan insanların, başarılı olduğu kanaatine varmamız pek zaman almaz fakat başarısız olan insanların, azimsiz veya sabırsız olduğunu düşünmek, yapılan yanlışların en büyüğü olur.

Düşünsenize, şans ayağınıza geldi, önemli bir şirkette beklediğiniz yerdesiniz. Ama oraya gelebilmek için hiçbir çaba sarf etmediniz. Bir de işsiz bir insan, azmin ve sabrın doğrultusunda mantıklı bir yolda ilerliyor ama sizin kadar şanslı değil… İnsanlar, yaptığı büyük işlerin, azmin ve sabrın sonucunda olduğunu söylerler, haklılardır. Azmin sürekliliği ve sabırlı oluş, muvaffakiyet yolunda atılan önemli adımlardan biridir. Azim ve sabır kavramlarını bir arada bulamadığımız bir toplumun içinde olgunlaşmak, bu cümleyi okurken insanı düşündürür. Bu süreç, bir seviyeden sonra kötü sonuçlar ortaya çıkartmaya başlar. Toplumumuzdaki insanlar azmi, deli gibi ve her zaman çalışarak sonuç çıkarmak olarak görürler; fakat azim, deli gibi değil anlamlı ve hırslı, her zaman değil gerektiğince çalışmaktır. Yanlış düşündükleri bu kavramı taşıyan birey sayısı ise oldukça fazla… Aslında toplumumuzdaki insanlarda azim var ve birçok insan, azim ile büyüyen hırsları yüzünden hata yaparlar; bu bölümde devreye sabır girer.

Sabır, yapabileceğimizin ötesine geçiş anahtarıdır. Kararlı ve istekli karakterler, hedefleri doğrultusunda ilerlerler. Sorgular, çabalar, emek verirler. Azimli ve kararlı bir şekilde çalışırlar. Hedeflerine ulaşırlar. Bence, sadece azimli bireyler için son durak hedefleridir zaten. Hedeflerine ulaşırlar ve biter. İşte bu seviye, yapabilecekleridir. Bunun ötesine geçenler sabırlı insanlardır. Sabırsız hiçbir insan, yapabileceklerinin ötesinde olamaz. Ne kadar azimli olursa olsun, geçemez öteye… Yapabileceğinin en iyisini yapar ama ötesine geçemez! Sabır, kişilikler otururken aşılanması gereken bir özelliktir. Hayatta daima olumluluk gösterecek ve yaşam süresince gerekliliği hissedilecek bir faktördür. Sabırsız bir insan, bu gerekliliği ancak sabırlı bir insan ile tanıştığında anlayacaktır. Onu ancak yaşam içindeki bir örnek tatmin edecektir. Her yerde ve her zaman lazım olduğunu anladığı bu özellik, onu öne geçirdiğinde ise içinden teşekkür edeceği birçok şey de olacaktır.

Azim büyüdükçe hırs da büyür, hırs büyüdükçe hata artar. Sabırlı insan ise hırsını kontrol eder ve azmin gerçek gücünü hisseder!

İbrahim Miraç Kurtulmuş

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...