Yeni Bir Hayat

Gece Gündüz
A A

Yeni Bir Hayat

Yeni bir hayat diledim bugün güneşten. Hazırlandım, en güzel kıyafetimi seçtim, şans getirdiğine inandığım bilekliğimi iliştirdim sol koluma. Saçlarımı topladım, taşıra taşıra kırmızı rujumu sürdüm, parfümümü sıktım çiçek kokularıyla yarışırcasına. Güneş, tüm parlaklığıyla gülümsüyordu sanki bana, derin bir nefes çektim ciğerlerime. Kulaklığımı takıp en sevdiğim şarkıyı açtım. 3 tane köpek yatıyordu toprak bahçede; eğildim, siyah olanını sevdim. Günün ilk cümlelerini ona kurdum. Sıcak esen rüzgarın omuzlarıma dokunuşunu hissettim. Hayat, adeta masum bir çocukmuşçasına teselli ediyordu beni. “Evet, sana türlü zorluklar çıkartıyorum ama yine de benden vazgeçme.” diyordu. İnsanız, zoru severiz. Ondandır bu yaşama isteği, ondandır her acının bizi daha da güçlendirmesi. Her düştüğünde, ayaklarının üstüne daha sağlam basmayı öğrenmek için. Daha sağlam, daha güçlü… Hayat, omuzlarından tutup seni silkelemeye çalıştığında, sendeleyip devam edebilmen için ön hazırlık sadece.

Devam ettim yürümeye, dar bir sokağa girdim. Kaldırım taşlarına ilişti gözüm, her gün binlerce insanın üstüne basıp geçtiği kaldırım taşları. Var olma amaçları belli en azından, ne uzayabilirler ne kısalabilirler. Ben, onları ayaklanıp özgürlüğe koşarken hayal ettim, hemen elli metre ötedeki denize atladıklarını düşündüm. Gülümsedim, ilerideki çocuklara bakarak. Ben, çiçekleri isimleriyle bilmem, “Sokak, renk renk çiçeklerle donanmıştı.” diyebilirim sadece. Belki menekşe, belki karanfil, belki sardunya; her neyseler, sokağı olanca güçleriyle süslemişlerdi. Sanki “Ben burdayım.” diyorlardı. Farkında değiller, birisi kokularına aldanırsa olacaklardan, saatler içinde solacaklarından… Bilseler, ah bir bilseler, duvarların içine saklanırlardı, kimselere göstermezlerdi renklerini. “Benim ne farkım var?” diye geçirdim içimden; hayatıma giren insanlara, o denli karşı koyamıyordum ben de. Sadece bekliyorum, bir gün gelip kimin koparacağını bilmeden…

Sahile varıyorum sonra; kimi balık tutuyor, kimi eşi dostuyla sohbet ediyor. Anlaşılan o ki güneşe aldanan bir tek ben değilim. Sessiz sessiz söylenirken buluyorum yine kendimi. “Sen yok musun sen, kim bilir bizim için ne sürprizler hazırladın da böyle sevdiriyosun kendini!”

Besen Merve

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...