Unutmabeni

Gece Gündüz
A A

Unutmabeni

Hayatta herkes bir iz bırakır. Herkes geldiği veya gittiği değil, bıraktığı izler kadar hatırlanır. Henüz başlasa veya çoktan ki bitse de, herkes sevildiği kadar vardır…

Oysa tabelasında menekşe yazılı bir apartmanda oturur, lakin en sevdiği çiçek unutmabenidir. Ve yine bir menekşe gibi, o kırılgan çiçekleri ki incinmesin diye dibinden su verilmesi icap edecek kadar da narindir. Yine de unutmabenidir en sevdiği çiçek, olsun, nasıl olsa her ikisi de mavidir.

Saçlarında biraz beyazlar vardır sonra, ipeksi beyaz teninin şakaklarıyla birleştiği o kutsal noktalarda. Saçları da biraz teni gibidir, sevdiği çiçek gibidir hani işte biraz da, biraz biraz akları vardır ortalarında. Tanrı ki onu da özene bezene yaratmış gibidir işte, çünkü bir çiçek kadar körpe ve diridir. Beline kadar uzanan, beyazlı siyahlı saçları vardır işte, biraz gündüz ve biraz da gecedir. Dünyanın en uzun gündüzünü de, en uzun gecesini de yaşatacak kadar engindir. En çok da sessizliği derindir, pek bir boğar maviliklerinde…

O dalgalı saçlarında asılı tozpembe bir toka taşır sonra, hayalleri gibidir tokaları, biraz da yıldız tozu gibidir tokasının zapt ettiği o saçları. Kürek kemiklerine kadar kıskanılır o saçlar. Zira o tozpembe saçları ki her şeyden daha yakındır o kavisli kemiklerine.

En sevdiği çiçek unutmabenidir. Kocaman bir iz bırakır ruhunun denizliklerine kadar, tükenmez bir kalemle yazılmış gibidir, olsun, nasıl olsa o kalem de mavidir.

Mehmet Barış

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...