Tutunmak

Gece Gündüz
A A

Tutunmak

Birinin elini tutarsın bazen, tedirgin ve de belirsizdir. Virgül gibidir biraz bu tutma hali. Sayfalara artık sığmayan, kapatılması gereken defterlere bir nokta dahi koyamayan, yeni başlangıçlara yelken de açamayan, ne olacağı muamma, sanki Araf’ta gibidir… Sadece kendi elinin sıcaklığını hissedersin onda. Hiçbir yaşam belirtisi yoktur, boşuna keşfedilmiş bir gezegen gibidir. Gözlerini o ellerden ayıramaz, onlarla bir bütün olana kadar umutla beklersin de bazen, çünkü bir el ki tüm ellerden üstündür bu hayatta bazen… Sonra çok uzun sürdüğü de olur bu bekleyişlerin, nutku tutulmuş bir cümlede belirsizce sallanan bir virgül gibisindir. Yarım kalmış bir telaffuzdur her şey… Sonra sıkılır da bazen tahta parçası gibi duran o eller, çekilir hızla ellerinden. Kıymıkları batar avuçlarına, canın yanar. Öyle bir yanar ki sanki saplanan zehirli bir ok misalidir, kıymık parçalarının arasından sızan o damlaları öylece seyredersin sonra, bir müdahaleye mecalin yoktur çünkü bazen… Bazen de sen elini çekersin istemeden.

Ve bazen birinin elini tutarsın, beraber kavrarsınız. Bir nokta olur elleriniz. Alevli, yuvarlak, kocaman bir köz parçası gibidir. Durulur üşümüş o bedenler. Sıcaklığı parmak uçlarından ruhuna doğru yayılır. Gözlerin kamaşana kadar bakarsın bazen o ateş topuna. Sonra usulca kaldırırsın gözlerini yukarıya doğru ve göz göze gelirsin o buz mavisi bir çift nur ile. İçtiğin sıcacık bir bardak kahve üzerine yenilen dondurma etkisi yapar bakışları. Dişlerin donar, tüylerin ürperir. İçi güler çünkü o gözlerin, o maviliğin. Öyle yumuşak bir tebessümdür ki çatlamaya başlar donmuş yüreğin. Kutuplarda amansızca yol alan bir buzkıran gemisi gibi hızla parçalar kalbinin soğuklarını, üzerine vuran parlak güneşin sıcaklığını karanlık sularında hissedersin.

Bir eli tutarken virgül tedirginliğinde değil, bir nokta gibi olmak gerekir bu hayatta. Yuvarlak, tastamam, bir bütün gibi… Noktalar bir son gibi gelir oysa kime sorsalar, ama hayır. Bir cümleye başlayabilmek için, önceki her şeye bir nokta koymak gerekir… Ve hayata tekrar tutunmak, bir ele nokta koymakla başlar bazen.

Mehmet Barış

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...