İyilik Maskesi

Gece Gündüz
A A

İyilik Maskesi

İyi bir insan olmayı denemek veya bu doğrultuda çalışmak yerine; yanında iyi insanlar bulundurma kolaylığına kaçarak bu vicdani eksikliği, sancıyı kapatmak, bastırmak ne de kolaydır aslında…

Kötülüğün yanına bir de aşağılık olmayı ekleme başarısıdır da bu aynı zamanda. Zira bu yol, bir başkasının iyiliğini kendi kötülüğü adına kullanmaktan geçer.

Zehrini bir panzehirle pasifize etmek yerine, bir balın içine damlatarak bal olacağını zannetme yanılgısıdır da bu bazen. Zira kötülük bazen o kadar körlük yaratmış olur ki bu ucuz gerçeklik görülemez olur bazı kötülerce. Belki de görmek istemezler kim bilir?..

Ve iyiler… İyiler de bu kullanılma durumu için bayağı iyidirler. Zira bu zehirleme ve zehirlenme süreci ki kötülerin olduğu kadar iyilerin çabasını da ihtiva eder. İyiler, ah o iyiler… Bir başkasının yanında şeytan olan o kötülerin, yanlarındaki o melek kostümlerine nasıl da aldanırlar. Bazen zekidir de bu iyiler. Bunun bir kostüm olduğunu fark ederler de. Ama iyidirler işte, belki o zehri ki kendileri gibi bir bala dönüştürebileceklerini düşünürler. Ve sonra nasıl da zehirlenirler.

Sırtına akrebi alıp suyun karşısına geçirmeye çalışan kurbağa gibidirler o iyiler. O akrebin ki kıyıda bıraktığı zehirlenmiş kötülükleri nasıl da görmezler. Sırtlarında o şeytanla yol alıp giderler.

Ve kötüler… O geceleri günahlarıyla zindanlarında baş başa kalan şeytanlar. Gördüğü her masumiyeti hunharca katleden akrepler. Her daim arayış içerisinde, her daim bir cinayet teşebbüsündedirler. Her türlü çirkinliği ve pisliği ekseriyetle ve de farkındalıklı bir şekilde ihtiva ederler. Lakin bir kurban gereklidir, bir kalkan, bir post ve bunun için aranan iyi karakterli masum bir dost… Çünkü kötü de olsa her insan iyilerle yad edilmek ister. Onlarla anılmak, onların arasında kavrulmak, gölgelerinde uyumak, belki de saklanmak.

O kötüler, o ucuz, o basit kötüler… Bir kurt olacak kadar bile asil değildirler. Geceleri puslu ve taşlı karanlıklarda uyumaktan, gündüzleri coğrafyalarına uygun yerlerde anılmaktan ne de korkarlar. O iyilik maskeli kötüler… Bir koyunun postuna bürünüp, masumiyet oyunlarıyla geçinip giden o çakallar…

Mehmet Barış

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...