8 Mart – Dünya Kadınlar Günü

Gece Gündüz
A A

8 Mart – Dünya Kadınlar Günü

– Sana filleri düşünme dersem, neyi düşünürsün?
– Filleri…
(Inception)

Paradokslarla dolu bir hayat yaşamaktayız… Günümüzün anlam ve önemi olaraktan, 8 Mart – Dünya Kadınlar Gününü ele alırsak; her sınıflandırma gibi cinsiyetlerin de bizleri kutuplaştırdığı bu dünyada, bir şeylerden dem vururken bile o sınıflandırmayı icra ettiğimizin acaba ne kadar farkındayız?

8 Mart – Dünya Kadınlar Günü; bahse konu ve elbette yadsınmaz olan bir eşitsizliğin eşitlenme çabasının bir sembolü… Lakin bir eşitsizliği tasvir eden kavramlar sayısal olmakla beraber; aynı zamanda her eşitsizlik bir taraf olmayı da kendisiyle birlikte getirdiğinden, sözel bir konudur. Sözlerin ve sayıların yerlerinin iyi ayarlandığı bu günlere de “Belirli Gün ve Haftalar” diyebiliriz. Zira sadece takvimsel hoşgörü ve anlayışların insanları olduğumuz da yadsınmaz bir gerçek. Kapitalizm saçmalığına girmeyeceğim bile…

Öncelikle bu paradokslardan kurtulmayı temenni ederekten; sözlerime bir erkek olarak, bir kadının tasviriyle devam edebilirim.

Eğer bir kadın sadece Belirli Gün ve Haftalardan ibaret olsaydı:
Her yeni yılbaşında yepyeni bir umut, 14 Şubat’ta sanki henüz âşık olunmuş bir sevgili, 8 Mart’ta bir can yoldaşı, 23 Nisan’da birlikte oyunlar oynanan bir çocuk, 1 Mayıs’ta kol kola bir emekçi, Mayıs aylarının ikinci pazarında bir anne, 19 Mayıs’ta kol kola bir gençlik, 30 Ağustos’ta kazanılan bir zafer, 29 Ekim’de bir yuva, 10 Kasım’da bir hüzün, 24 Kasım’da bir öğretmen, doğum günlerinde de henüz doğmuş bir bebek olabilirdi…

Lakin bir kadın bir erkek için; geçip giden o her yılın 365 gün, 5 saat, 48 dakika ve de 46 saniyesinde zaten bunlar olmalı. Elbette bir kadın için bir erkek de böyle… “İçin”lerin yerleri de iyi ayarlanmalı bu hayatta.

İşte bunun sağlanamadığı bir dünyada bir denklem kuracaksak; kadın veya erkek diye bir eşitsizlik yaratmaktan ziyade, insan ve insan dışı diye bir ayrım daha doğru olacaktır.

Hayat; Belirli Gün ve Haftalardan ibaret değildir, insanlar da öyle…

Mehmet Barış

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...