Bir İhtimal Daha Var

Gece Gündüz
A A

Bir İhtimal Daha Var

Hayatın düşündüğümüz kadar büyük kavramları yok aslında. Gerçek, doğru, yanlış, bilgi, duygu… Her zaman söylemişimdir, hayata dair bir şey biliyorsam ‘his’lerimdir. Peki nedir benim hislerim? Algımdır aslında. Köşedeki manavın ki sabah kötü bir günün başlangıcını beklediğim durak olduğu; kimi zaman “Hoop n’aptın ahmet abim?”
samimiyetinde olduğu bir uzamdır. Aynı şeye baksam bile his benden beslenir.

Ben sadece baktığım ne ise; onun bana içkin anlamlarını bilebilirim. Bunun gibi yüzlerce, binlerce, milyonlarca anlam; bulut gibi dolaşır etrafımızda. Bakışlarda, okul telaşlarında, ayrılıklarda, salıncaktan korkan ve korkmayan çocukların aynı parktan evlerine bir yol tutmasında. Ve gerçeklerde…

Ne zaman söylesem bu kelimeyi kulaklarım yorulur, elbet bir çatık kaş belirir karşımda. Ne büyük kavram meğer gerçek. İnsanların ortak dilde buluşmasını sağlarmış. Tekmiş de biz de bunu bilirmişiz. Öyledir belki. Fakat ah benim bu lirizmim… Bir türlü öğrenemedim. Çocuk olamadığım günlerde gerçek de yoktu. Varsa da masallarımdan birine kahraman olmuş, başına da bir şeyler gelmiştir. Yetişkin olamadığım şu günlerde de hala bir şeyleri kurcalamayı ve bozuk halinden haz almayı bırakamadım.

Velhasıl-ı kelam fikirler, imgelemler, kurgular, ‘anlayışlar’, ‘anlayamayışlar’, hayatlar içinde ‘hakikat, öznelliktir.’ Demiş Kierkegaard. Neye bakar, nasıl bakar, ne görürse gözler onu yaşar. O gözler de hiç var olmamış değildir.

Diyebilirdim değil mi? Belki de var olmamışlardır.

Kardelen Dalokay

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...