Doğum Günümde Yaşlanıyorum

Gece Gündüz
A A

16 Ağustos, benim doğum günüm. Bir yıl daha yaşlandığımı zamanın yüzüme vurmasını istemiyorum. Bugünü dünden ayıran hiçbir şey yok. Çünkü hayatın gittikçe sıkıcılaştığını biliyorum.

Bugün benim doğum günüm. Ve benim ders çalışıp bir sürü test çözmem lazım. Zaten bulutlar da gökyüzünü kaplamış, içim kasvet doluyor. Biliyorum, bugüne yakışmıyor bu düşüncelerim ama ne yapayım?

Yaşlanıyorum… Ağaçlar sararıyor, kelebekler dayanamıyor, kitaplar okunmamaktan tozlanıyor, leylekler göç ediyor, yaz bize veda ediyor, kış yaklaşıyor, sobalar yanmak için sabırsızlanıyor… Bir taraftan insanlar doğuyor, ölüyor, biri geliyor diğeri gidiyor, kalabalıklaşıp tenhalaşıyor sokaklar bir günün farklı saatlerinde. Ve biz, oturup seyrediyoruz tüm bu olanları. Biz dediğim de Aziz’le ben. Yanı başımda sallanan sandalyesinde, bir şömine önünde sallanır durur; bir yandan da sandalye gıcırdar ağır ağır. Aziz’in gözlüğü çok hoşuma gider, camında kendi gözlerimi görürüm. Yüzünü biraz da Freud’a benzetirim.

Bir kenarda sıra sıra kitaplar vardır, şöminede çatırdayan ateşin loş ışığı vurur onlara. İçerisi sıcacıktır. Ben, battaniyeme sarılır kıvrılırım Aziz’in karşısında. Bir uyku bastırır gözlerimi. Uykuya teslim olurum sonunda.

Uyandım ve dünyadayım yine. Ama Aziz terk etmiyor hiçbir zaman zihnimi. Ne düşünürsem düşüneyim, ne yaparsam yapayım o hep zihnimin bir köşesinde oturur.

Aziz… Yaşlanıyorum Aziz. Ne yapacağım ben? Zaman geçiyor, bunun şakası yok. Biliyorum, daha çok erken yaşlanmak için ama yaşlanmak, ölüme bir adım daha atmak demek değil midir Aziz? Öyle değil midir? Yaşlandığımı yüzüme vurmak için bir de bugün bana pasta mumu üfletirlerse hepten üzülebilirim Aziz. Ne hayat ama! Yaşadıklarım için isyan ederken ölüme yaklaşıyorum diye üzülüyorum. Belki de boş geçen zamana acıyorum, boş geçirtenlerin, boş geçmesine sebep oldukları için kızıyorum… Beni bir kolumdan tutup kendi hevesleri için beni yapacağım işten alıkoymalarına kızıyorum. Biraz da kendime kızıyorum; niye yaşlanıyorum, yaşıyorum, daha ölmedim mi diye…

Hanım Zeliha Göksu

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...