Ah Biz İnsanlar

Gece Gündüz
A A

Ne kadar insan varsa o kadar çok günah var; suç, cinayet, kan, hüzün, hikâye var. Her birinin yaşadıkları ayrı ayrı; kimininki birbirine benzer. Sanki kestirmede çarpışan insanlar gibiyiz; o dönüşten kimin çıkacağını hatta herhangi birinin çıkıp çıkmayacağını dahi bilmiyoruz.

Niyedir bu ön yargılarımız, düşüncesizliğimiz, tantanamız ve yaptığımız onca laf kalabalığı? Kimse bilmiyor. Zararı yok; zaten kimse, neyi neden yaptığını bilmiyor.

Herkes bir yolda gidiyor; kimi yolsuzlukta, kimi yolun kenarında… Bazıları, taşlı yoldan eğilip bükülmeden giderken bazıları, düz yolda yolunu şaşırıyor. Yolunu, kendini, hayatını kaybedenler ama gerçekten “kaybedenler” oluyor. Şaka falan değil, insanlar ciddi ciddi oturup acı çekiyor. Ve biz, bir yerlerde gereksiz ve boş işlerle uğraşıyoruz. Televizyonun karşısında yayılıp yatıyoruz; aynı anda dünyanın öbür ucunda biri, kanser olduğunu öğrenip ağlarken; birileri doğup birileri ölürken; bir yerde düğün, bir yerde cenaze olurken… Belki de o an, mavi kitabımızı hangi rafa koyacağımızı düşünüyoruz.

Kitap okuduğumuz için her şeyi bildiğimizi zannediyoruz; belki de gerçekten burnumuz büyüktür, ne dersiniz? Ah hayat! Çekilecek dert değilsin inan; sırf zorunluluktan yaşıyoruz, bu acelelerimiz bahane. Karıncalara bakıp ne kadar kalabalık olduklarını görürüz. Bu karınca kalabalığı; onca kumu, toprağı bir yere yığıp yuva yapıyor. Biz de onlar gibiyiz ama bir farkla: Yığdığımız şeylerle yuva yapmak yerine, başımızı sokabileceğimiz tek gezegen olan dünyayı yıkıyoruz. İnanın biz, sandığımızdan daha da kompleks bir yapıda, anlaşılması zor varlıklarız…

Hanım Zeliha Göksu

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...