Ayrıştırıcı Fikir Sarmaşığı

Gece Gündüz
A A

Ayrıştırıcı Fikir Sarmaşığı

Benliklerimizle, oyun hamuruyla oynar gibi oynuyorlar. Ruhlarımızı suni sınırlara hapsetmeye çalışıyorlar ki ülke sınırlarından daha güç aşılması. Ayrıma beden renklerinden başladılar, yetmedi ırklara yöneldiler. Aynı dünyada, aynı Adem’den gelen ademoğlu; konduğu toprağı çepeçevre ötekilere yasakladı.

Toplumların yumuşak karnı, lastik gibi nereye çeksen oraya gelen zihinlerdir. Ayrıştırıcı fikir tohumları ekmeye onlardan başladılar. Toplum parçacıklarında başlayan ayrıştırıcı fikir sarmaşığı, günbegün kuşatmaya devam etti zihinleri. İnsanın doğasında yer edinmiş bencillik ve açgözlülük kusurunun da yardımıyla, toplum; içi boş, birbirine “öteki” gözüyle bakan öbeklere ayrıldı. Özgür düşünme yetisine sahip ve farkındalığı yüksek bireylerde başarılı olamayınca, zihinlere basmakalıp fikirleri aşılayamadıklarında; onları ötekileştirme tehdidiyle, ayrıştırıcı fikir sarmaşığını empoze etmeye yöneldiler. Bu ötekileştirme öyle bir hâl aldı ki toplumdaki tüm gruplardan dışlananlar oldu. Livaneli dinlemek solculukla, camiye gitmek de sağcılıkla yaftalanmak için yeterli olmaya başladı. Diş gösterip korku salarak, berrak zihinleri bulandırmayı ve toplumu avuçlarında tutmaya çabalıyorlar.

Ayrıştırıcı fikir sarmaşığından kurtulmanın elbette yolları var. Kimseyi kendi basmakalıp fikirlerinize yöneltmeye çalışmayın. At gözlüklerinizi çıkarıp dünyada her bireyin özgür düşünme hakkı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Fikirler tartışılabilir fakat yargılamaya kalkmayın. Okuyun. “Çünkü insana en çok kitap yakışıyor ve mürekkebin kuruduğu yerde kan akıyor.” Franz Kafka’nın bu sözünü çerçeveletip göz hizasında bir yere asın. En önemlisi, sevin.

Haci Esen

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...