Kış

Gece Gündüz
A A

Kış

Masala benzeyen görüntüsü ile yaşattığı duyguların zıt olduğu mevsim..

Bembeyaz karla kaplı yolların, evlerin güzelliği insanı mest ediyor değil mi? Sorsan kışı seven yüz binlerce insan vardır, hepsinin sevme nedeni hemen hemen aynıdır. Uzaktan bakınca ne kadar mükemmel göründüğünü inkar edemem tabi, ama ben kışı seven insanlardan değilim. Kış iki kişilik mevsim çünkü, yalnızlığın kalbe darbe yaptığı, ciğeri donduran mevsim. Ellerinin soğuğunu, kalbinin yalnızlığını, sıcak nefesini en çok kışta paylaşmak ister insan. Dedim ya kış iki kişiliktir..

İlkbahar ve yaz küçük, sonbahar ortanca, kış büyük kardeştir. Bu yüzden sert ve soğuk galiba, güneşe engel olması da bu yüzden.. Dondurucu soğuğunun altında değerli hazineler saklayacak kadar da sıcaktır. Kardelenler mesela..

126763-211423732014-1

Bu yüzden kışı sevebilirdim ama o kadar yalnızlığı dolduracak güçte değiller maalesef..

Yoksul insanlar da kışı sevmez, çünkü kış onların eksiklerinden vurur. Benim de sevmememin nedeni yalnızlığımdan vurması. Ne çayın sıcağı, ne bacanın dumanı, ne gecenin karanlığı.. Hiçbiri huzur vermiyor, tek başına üşüyorsun çünkü. Biliyor musunuz en çok sarılma isteği kışta gelir, kalbi ısınsın ister insan, ister ki bir anlığına hiç tatmadığı sıcaklığı duysun..

Beyaz saflığın rengi olarak kabul edilir, aslında ayrılığın rengidir, kış ayrılıktır benim için.. Saçlara düşen beyaz, kaybettiklerinin bürünüp gittiği beyaz.. Kar beyazında kaybettim her şeyimi, bütün ayrılıklarımı onda yaşadım. Bu yüzden kar beyazını sevmeyişim, sonsuz bir boşluğu anımsattığı için..

O temiz havasını da sevmiyorum mesela,zorla aldığım nefesimi üşütüyor, azıcık sıcaklığı ile yanağımı okşayan gözyaşımı donduruyor..

Güneş Aydın

Paylaşmak güzeldir...

Sol Göz Sağ Göz Giriş Baykuş
+ kaç yapar acaba? Cevap Bekleniyor
Şifremi Unuttum
Yükleniyor...